mediPRÁVNIK chráni už 1907 ambulancií a lekární.

Poskytovateľ sociálnej služby nebude môcť byť ustanovený za opatrovníka prijímateľovi sociálnej služby

Mgr. Lenka Kavarniková   |   26.5.2021

Prezidentka Slovenskej republiky včera podpísala návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 448/2008 Z. z. o sociálnych službách a o zmene a doplnení zákona č. 455/1991 Zb. o živnostenskom podnikaní (živnostenský zákon) v znení neskorších predpisov v znení neskorších predpisov. Návrh zákona prináša viacero zmien v oblasti poskytovania sociálnych služieb jednak vo vzťahu k poskytovateľom sociálnych služieb, ale aj ich prijímateľom.

VYLÚČENIE POSKYTOVATEĽA SOCIÁLNEJ SLUŽBY AKO OPATROVNÍKA PRIJÍMATEĽA SOCIÁLNYCH SLUŽIEB

Návrhom zákona sa zavádza nemožnosť ustanovenia poskytovateľa sociálnych služieb alebo jeho zamestnanca za opatrovníka podľa Občianskeho zákonníka a Civilného mimosporového poriadku prijímateľovi sociálnych služieb. Súdy SR nebudú môcť za opatrovníka ustanoviť poskytovateľa sociálnej služby alebo jeho zamestnanca vo vzťahu k prijímateľovi sociálnej služby v zariadení, v ktorom sa mu poskytuje sociálna služba. Zákon teda nevylučuje, aby sa napríklad zamestnanec jedného poskytovateľa sociálnej služby stal opatrovníkom prijímateľa sociálnej služby, ktorý je klientom iného zariadenia sociálnych služieb.

dôvodovej správy k návrhu zákona vyplýva, že cieľom návrhu zákona je zamedziť konfliktom záujmov medzi opatrovníkom a opatrovancom, ktoré avizovala aj samotná komisárka pre osoby so zdravotným postihnutím v jednotlivých výročných správach: „...súdy ustanovujú za opatrovníkov zariadenia sociálnych služieb. Toto konanie je v rozpore s právnou úpravou a účelom zákonného zastupovania. Opatrovníkom, teda zákonným zástupcom osoby s obmedzenou spôsobilosťou na právne úkony má byť osoba nestranná, nezávislá, ktorá má konať v najlepšom záujme opatrovanca. Pri mojej monitorovacej činnosti zariadení poskytujúcich celoročné sociálne služby som zistila rôzne zneužívanie funkcie opatrovníka zariadeniami, a to či už išlo o verejných alebo neverejných poskytovateľov služieb. Zistené boli napr. takéto pochybenia: zmluvu o poskytovaní sociálnych služieb podpísali zariadenia sami so sebou – na jednej strane ako poskytovatelia, na druhej strane ako súdom ustanovení opatrovníci klientov zariadení, v snahe získať finančné prostriedky pre fungovanie zariadenia sa rozšírila prax zariadení uzatvárať v mene klientov poistné zmluvy – životné poistenie a zmluvy na zabezpečenie prostriedkov na úhradu nákladov spojených s poslednou rozlúčkou, v ktorých zariadenia uvádzajú seba ako príjemcov plnenia, klientov nevedú k samostatnosti, o všetkom rozhodujú zariadenia, aj keď nejde o právne úkony, nedochádza k vyúčtovaniu finančných prostriedkov, kontrola opatrovníkov súdmi je slabá, slabú kontrolu niektoré zariadenia využívajú na vytváranie neopodstatnených poplatkov nad rámec zmluvy o poskytovaní sociálnych služieb...“

URČENIE DÔVERNÍKA

Prijímateľ sociálnej služby bude mať od 1. júla 2021 možnosť určiť si dôverníka, ktorému bude musieť poskytovateľ sociálnej služby oznamovať významné právne udalosti v živote prijímateľa sociálnej služby. Dôverníkom bude môcť byť fyzická osoba spôsobilá na právne úkony, ktorá s určením za dôverníka súhlasí. Z dôvodovej správy vyplýva: „Výber dôverníka je plne v kompetencii prijímateľa sociálnej služby. Podmienkou vzniku postavenia dôverníka je určovací prejav vôle prijímateľa sociálnej služby a súhlas dôverníka. Na súhlas dôverníka a ani na určovací prejav vôle prijímateľa sociálnej služby sa nekladie formálna náležitosť. Cieľom je zabezpečiť pre prijímateľa sociálnej služby flexibilitu a dôvernosť vzťahu.“

INFORMÁCIE O ONLINE DOSTUPNOSTI

Všetky podklady k prijatému návrhu zákona si môžete pozrieť na: https://www.nrsr.sk/web/ Default.aspx?sid=zakony/zakon&MasterID=8143

(Počet prečítaní: 1231)