mediPRÁVNIK chráni už 1904 ambulancií a lekární.

Preukaz poistenca a jeho význam v lekárni a ambulancii

Jana Boszorményiová   |   6.10.2016

Poznáte to – prídete do ambulancie k lekárovi na vyšetrenie a v zhone si zabudnete zobrať váš preukaz poistenca. Môže v takomto prípade lekár odmietnuť vyšetrenie? Podobnou situáciou je výdaj lieku, ktorý je viazaný na lekársky predpis – môže byť takýto liek vydaný bez kartičky poistenca? Poďme sa na túto situáciu pozrieť v nasledujúcom článku.

Preukaz poistenca 

Na rozdiel od občianskeho preukazu, pri ktorom nemáme výslovnú povinnosť ho nosiť pri sebe, je úprava pri preukaze poistenca odlišná. V zmysle § 22  ods. 2 písm. j) zákona 580/2004 Z. z. o zdravotnom poistení má poistenec povinnosť preukazovať sa pred každým poskytnutím zdravotnej starostlivosti u poskytovateľa zdravotnej starostlivosti buď preukazom poistenca alebo európskym preukazom poistenca, resp. potvrdením o verejnom zdravotnom poistení, ktoré príslušná poisťovňa vydá do vydania preukazu poistenca.

Kedy Vás ošetria bez preukazu poistenca?

Výnimku z vyššie uvedenej povinnosti budú mať pacienti, ktorým sa poskytuje neodkladná zdravotná starostlivosť. To znamená, že lekár musí pacienta ošetriť v prípade  neodkladnej zdravotnej starostlivosti, hoci pacient pri sebe v tejto situácii nemá kartičku poistenca. Čo je neodkladná zdravotná starostlivosť, definuje  § 2 ods. 3 zákona č. 576/2004 Z. z. o zdravotnej starostlivosti: „starostlivosť poskytovaná pri náhlej (akútnej) zmene zdravotného stavu pacienta, ktorá bezprostredne ohrozuje život a bez rýchleho poskytnutia zdravotnej starostlivosti môže vážne ohroziť zdravie, spôsobiť náhlu a neznesiteľnú bolesť alebo náhle zmeny správania a konania osoby, pod vplyvom ktorých bezprostredne ohrozuje seba alebo svoje okolie“. To znamená, že každý má nárok na neodkladnú zdravotnú starostlivosť za okolností špecifikovaných vyššie.

Ako je to pri návšteve ambulancie?

Ak si pri návšteve lekára zabudnete doma preukaz poistenca neznamená to automaticky, že nebudete vyšetrený.

Existujú aj iné spôsoby, ktorými si môže lekár overiť Vašu príslušnosť ku zdravotnej poisťovni – napríklad prostredníctvom rodného čísla, ktoré lekár vie zistiť z občianskeho preukazu, resp. cestovného pasu. Lekár môže následne pacientovo rodné číslo zadať do Centrálneho registra poistencov, ktorý sa nachádza na webovej stránke Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.

Ďalšou možnosťou sú webové stránky jednotlivých zdravotných poisťovní prípadne overenie telefonicky, a to taktiež za pomoci rodného čísla pacienta. Žiaden predpis týkajúci sa poskytovania zdravotnej starostlivosti neviaže poskytnutie zdravotnej starostlivosti na predchádzajúce preukázanie sa preukazom poistenca.  Z toho možno teda vyvodiť záver, že ak si lekár overí takéhoto pacienta inými spôsobmi, ako prostredníctvom „kartičky“, nič mu nebráni v tom, aby prijal a ošetril tohto pacienta.

V prípade poskytnutia inej ako neodkladnej starostlivosti si lekár zároveň overí, či daný pacient nie je na zozname dlžníkov zverejnenom na webovej stránke poisťovne. Ak zistí, že pacient je dlžníkom, vyšetrí ho za úhradu, pretože pacient nemá nárok na preplatenie takejto zdravotnej starostlivosti poisťovňou. Ak lekár odmietne vyšetriť pacienta – dlžníka aj napriek tomu, že pacient je ochotný zaplatiť za vyšetrenie, ide o porušenie práv pacienta.

Ako je to pri výdaji lieku v lekárni?

Ak prídete do lekárne a chcete si vybrať liek, zdravotnícku pomôcku alebo dietickú potravinu (ďalej ako „lieky“), ktoré sú na lekársky predpis, musíte sa podľa § 23 ods. 3 zákona č. 362/2011 o liekoch a zdravotníckych pomôckach preukázať preukazom poistenca alebo európskym preukazom poistenca, a to na požiadanie osoby, ktorá má oprávnenie vydávať takéto lieky. Aj v tomto prípade prichádzajú do úvahy iné spôsoby overenia príslušnosti k zdravotnej poisťovni (webová stránka, telefonicky). Ak sa nepodarí overiť váš vzťah k zdravotnej poisťovni, bude Vám liek vydaný iba za plnú úhradu. V prípade, ak o vydanie lieku žiada dlžník, platí ten istý postup ako pri ambulancii – dlžník nemá nárok na preplatenie inej ako neodkladnej starostlivosti u každého poskytovateľa, teda aj v lekárni. To znamená, že pacientovi – dlžníkovi budú vydané iba také lieky, ktoré boli predpísané lekárom ako neodkladná zdravotná starostlivosť.

Záver

Zákon síce ustanovuje povinnosť mať pri sebe preukaz poistenca pred každým poskytnutím zdravotnej starostlivosti a pri výdaji lieku na predpis, ale túto povinnosť nespája s uložením sankcie za jej porušenie (napr. v podobe nevydania lieku). Ministerstvo zdravotníctva SR stanovuje minimálne požiadavky na personálne a materiálno-technické zabezpečenie poskytovateľov zdravotnej starostlivosti. Súčasťou takéhoto zabezpečenia je aj širokopásmový vysokorýchlostný internet, teda overenie príslušnosti k zdravotnej poisťovni by nemalo predstavovať problém. Ale nič nefunguje vždy na 100%, preto ak internetové pripojenie „vypadne“, môže zdravotnícky pracovník zavolať na infolinku príslušnej poisťovne alebo Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou a overiť si situáciu. Ak sa zdravotníckemu pracovníkovi nepodarí zistiť rodné číslo z príslušných preukazov, a zároveň nejde o neodkladnú zdravotnú starostlivosť, nemá povinnosť ho vyšetriť. V prípade lekárnika vydať liek môže iba za predpokladu plnej úhrady lieku.

Teda ak zabudneme preukaz poistenca doma, nebude nám uložená pokuta ani nič podobné, ale alternatívne overovanie príslušnosti k zdravotnej poisťovni pridáva na čase, ktorý človek strávi v lekárni alebo v ambulancii a tým predlžuje celkový proces výdaja a ošetrenia. Preto v rámci zachovania rýchlosti, jednak v ambulancii a jednak v lekárni, by sme mali nosiť preukaz poistenca stále so sebou.

(Počet prečítaní: 4626)