mediPRÁVNIK chráni už 1570 ambulancií a lekární.

Navrhuje sa ďalšia zmena v delegovanom predpisovaní

Mgr. Lenka Kavarniková   |   2.12.2022

Rezort zdravotníctva predstavil ďalší veľký návrh novely zákona o liekoch (z. č. 362/2011 Z.z.), ktorý má okrem iného zaviesť novinky v delegovanom predpisovaní. Legislatívne zmeny sa ukázali ako potrebné s ohľadom na viaceré problémy v praxi, ktoré nastali po januári 2022 a novinkách v delegovanom predpisovaní v roku 2022. Poďme sa spolu pozrieť na to, ako by podľa návrhu malo delegované predpisovanie vyzerať v ďalšom roku.

AKTUÁLNE PODMIENKY DELEGOVANÉHO PREDPISOVANIA
 
Od januára 2022 nadobudli účinnosť zmeny týkajúce sa delegovaného predpisovania, pričom základným predpokladom pre delegované predpisovanie sa stalo poverenie, ktoré má byť výsledkom dohody medzi poverujúcim a povereným lekárom. Novelizovaná právna úprava stanovila, že delegovanie je možné len v prípade, ak predpisujúcemu lekárovi v predpisovaní bránia kvalifikované dôvody - predpisujúci lekár môže delegovať predpis na iného lekára len v prípade, ak predpisovanie nemôže realizovať v dôsledku (cit.) „svojej neprítomnosti na pracovisku“ alebo (cit.) „v prípade nefunkčnosti technických zariadení“.
 
Zároveň sa delegované predpisovanie obmedzilo dvojitou (vzájomne pôsobiacou) limitáciou:

  • Prvá limitácia – delegované predpisovanie je možné realizovať maximálne (neprerušene) počas 2 mesiacov (napr. poverenie datované 5.10.2022, ktoré je  vydané na 2 mesiace by malo končiť 5.12.2022)
  • Druhá limitácia – poverujúci lekár môže delegovať predpisovanie voči konkrétnemu pacientovi maximálne 3 krát počas kalendárneho roka. Z toho vyplýva, že voči konkrétnemu pacientovi môže poverujúci lekár počas kalendárneho roku delegovať predpisovanie na max. 3 dvojmesačné periódy (nebude rozhodujúce, či delegované predpisovanie vykonávali rôzni poverení lekári).

Prečítajte si tiež článok
V decembri 2021 bola prijatá novela zákona o liekoch, ktorá priniesla viacero zmien. Zmeny sa dotkli aj otázky delegovaného predpisovania liekov. Zmeny v delegovanom predpisovaní...
12.1.2022

Prečítajte si tiež článok
Novela zákona o liekoch prijatá v decembri 2021 priniesla zmeny aj v delegovanom predpisovaní, a to s účinnosťou od 1. januára 2022. Vo vzťahu lekár, ktorý odporúčal predpísanie lieku...
18.1.2022

V uzamknutej časti, ktorá je dostupná pre predplatiteľov služby mediPRÁVNIK mini Ambulancia, Ambulancia na kľúč, Ambulancia na kľúč PREMIUM sa dozviete ako by malo vyzerať delegované predpisovanie v prípade prijatia legislatívnych zmien parlamentom.

Ste tu nový?

Bezplatne sa zaregistrujte a my vám na privítanie
darujeme jeden článok zadarmo!

Už u nás máte účet?

Uzamknutú časť článku si môžete kúpiť za 3 € s DPH,
alebo ho získate ako súčasť jedného z balíčkov.

Chcem tento článok za

3 €

Prístup k článkom ako súčasť balíka

od 7 € / mesiac