mediPRÁVNIK chráni už 1919 ambulancií a lekární.
článok patrí do seriálu

Zásady ochrany osobných údajov – 4. časť seriálu

Mgr. Katarína Uhrinová   |   20.6.2023

V predchádzajúcich častiach seriálu o zásadách ochrany osobných údajov sme si predstavili jednotlivé zásady, ktoré je potrebné mať na pamäti. Doteraz sme na zásady nazerali teoreticky. V tejto časti seriálu budeme na prvú zásadu – zásada zákonnosti pozerať z praktického uhla pohľadu. Poďme sa na to spoločne pozrieť.

V prvom rade si pripomenieme, čo zásada zákonnosti znamená. V zmysle zásady zákonnosti je osobné údaje možné spracúvať len zákonným spôsobom a tak, aby nedošlo k porušeniu základných práv dotknutej osoby. Každé spracúvanie osobných údajov má byť zákonné, teda je možné pracovať s osobnými údajmi len v prípade, ak poskytovateľ má legálny právny základ. V preklade to znamená, že ak poskytovateľ potrebuje/musí/chce spracúvať osobné údaje, nie je oprávnený ich spracúvať „len tak“.
 
Ako sme uviedli osobné údaje je možné spracúvať len na základe správneho zákonného základu. Nariadenie GDRP stanovuje uzatvorený výpočet šiestich právnych základov.
 
V uzamknutej časti, ktorá je dostupná pre predplatiteľov služby mediPRÁVNIK mini Ambulancia/Lekáreň, Ambulancia/Lekáreň na kľúč, Ambulancia/Lekáreň na kľúč PREMIUM sa dozviete o tom, čo znamená zásada zákonnosti v praxi a aké právne základy sa používajú pri jednotlivých informačných systémoch.

Ste tu nový?

Bezplatne sa zaregistrujte a my vám na privítanie
darujeme jeden článok zadarmo!

Už u nás máte účet?

Uzamknutú časť článku si môžete kúpiť za 3 € s DPH,
alebo ho získate ako súčasť jedného z balíčkov.

Tento článok má rozdielne pokračovanie pre ambulancie
a pre lekárne. Vyberte si to, ktoré vás zaujíma:

Pokračovanie pre

Ambulancie

Chcem tento článok za

3 €

Prístup k článkom ako súčasť balíka

od 7 € / mesiac

Pokračovanie pre

Lekárne

Chcem tento článok za

3 €

Prístup k článkom ako súčasť balíka

od 7 € / mesiac

(Počet prečítaní: 339)