mediPRÁVNIK chráni už 1940 ambulancií a lekární.
článok patrí do seriálu

Zásady ochrany osobných údajov - 2. časť

Mgr. Katarína Uhrinová   |   31.5.2023

Téma spracúvania a ochrany osobných údajov predstavuje bezodnú studnicu, ktorá ponúka veľké množstvo úskalí a aspektov hodných bližšieho skúmania. Ako sme načrtli v predchádzajúcej časti seriálu o zásadách, pri téme GDPR sa na chvíľu pristavíme. V tejto časti sa budeme podrobnejšie venovať zásade obmedzenia účelu.

Zásada obmedzenia účelu
 
Na zásadu zákonnosti, ktorú sme si predstavili v predchádzajúcej časti, priamo nadväzuje zásada obmedzenia účelu. Kým zásada zákonnosti hovorí o tom, na akom právnom základe môžeme osobné údaje pacientov spracúvať, zásada obmedzenia účelu hovorí o tom za akým účelom, resp. zámerom chceme predmetné osobné údaje spracovať. Inými slovami povedané, kým zásada zákonnosti odpovedá na otázku: „Prečo?“, zásada obmedzenia účelu odpovedá na otázku: „Ako?“
 
V zmysle zásady obmedzenia účelu (článok 5 písm. b) nariadenia GDRP) musia byť osobné údaje „získavané na konkrétne určené, výslovne uvedené a legitímne účely a nesmú sa ďalej spracúvať spôsobom, ktorý nie je zlučiteľný s týmito účelmi.“ Z takto vymedzenej legálnej definície zásady je možné vnímať, že zásada stoji na dvoch aspektoch:
 
1. Vymedzení účelu, a
2. Teste kompatibility (zlúčiteľnosti) účelov.
 
V uzamknutej časti, ktorá je dostupná pre predplatiteľov služby mediPRÁVNIK mini Ambulancia/Lekárnik, Ambulancia/Lekárnik na kľúč, Ambulancia/Lekárnik na kľúč PREMIUM sa dozviete o tom, ako má vyzerať správne vymedzený účel, ako aj o tom, či je možné tie isté osobné údaje pacienta spracúvať na dva rozdielne účely.

Ste tu nový?

Bezplatne sa zaregistrujte a my vám na privítanie
darujeme jeden článok zadarmo!

Už u nás máte účet?

Uzamknutú časť článku si môžete kúpiť za 3 € s DPH,
alebo ho získate ako súčasť jedného z balíčkov.

Tento článok má rozdielne pokračovanie pre ambulancie
a pre lekárne. Vyberte si to, ktoré vás zaujíma:

Pokračovanie pre

Ambulancie

Chcem tento článok za

3 €

Prístup k článkom ako súčasť balíka

od 7 € / mesiac

Pokračovanie pre

Lekárne

Chcem tento článok za

3 €

Prístup k článkom ako súčasť balíka

od 7 € / mesiac

(Počet prečítaní: 379)