mediPRÁVNIK chráni už 1921 ambulancií a lekární.

Ponaučenie z kauzy týkajúcej sa operácie nesprávneho oka

Mgr. Lenka Kavarniková   |   7.7.2022

Nedávno zarezonovala v médiách informácia o tom, že pacientovi bola v nemenovanej nemoci vykonaná operácia nesprávne, pretože pacientovi operovali jeho zdravé oko namiesto toho chorého. V dôsledku toho prišiel pacient o svoj zrak úplne. U pacienta tak došlo k vzniku škody na zdraví. Kto však ponesie zodpovednosť za takéto pochybenie? V najbližších riadkoch si priblížime právny pohľad na túto situáciu.

KAUZA OPERÁCIE NESPRÁVNEHO OKA
 
V jednej zo slovenských nemocníc došlo k tomu, že lekárka zoperovala pacientovi nesprávne oko. Konkrétne to zdravé, v dôsledku čoho nakoniec prišiel pacient o obe oči. V konečnom dôsledku to pre pacienta znamenalo, že mu bola spôsobená škoda na zdraví. Lekárka svoju vinu priznala a prevzala za svoje pochybenie plnú zodpovednosť. Pre médiá sa vyjadrila, že hoci išlo o tímovú prácu, zodpovednosť je najmä na operatérovi, ktorým bola práve ona.
 
Otázka zodpovednosti za škodu na zdraví spôsobenú nesprávne vykonanou operáciou je komplikovaná a zložitá problematika. Pre vznik zodpovednosti a uplatňovanie nárokov z nej je veľmi dôležité zodpovedať otázku „Kto nesie zodpovednosť?“
 
V rámci práva rozoznávame viacero druhov zodpovednosti, pri ktorých sa bremeno zodpovednosti prenáša na rôzne osoby. Vo vzťahu k nedávnej kauze operácie nesprávneho oka je možné rozlišovať najmä:

  • občianskoprávnu zodpovednosť
  • pracovnoprávnu zodpovednosť
  • trestnoprávnu zodpovednosť

V uzamknutej časti, ktorá je dostupná pre predplatiteľov služby mediPRÁVNIK mini Ambulancia, Ambulancia na kľúč, Ambulancia na kľúč PREMIUM sa dozviete voči komu sa budú jednotlivé druhy zodpovednosti uplatňovať.
 

Ste tu nový?

Bezplatne sa zaregistrujte a my vám na privítanie
darujeme jeden článok zadarmo!

Už u nás máte účet?

Uzamknutú časť článku si môžete kúpiť za 3 € s DPH,
alebo ho získate ako súčasť jedného z balíčkov.

Chcem tento článok za

3 €

Prístup k článkom ako súčasť balíka

od 7 € / mesiac

(Počet prečítaní: 756)