mediPRÁVNIK chráni už 1940 ambulancií a lekární.

Mzdové zvýhodnenia za prácu v sobotu, nedeľu a nočnú prácu sa od júna 2023 zvyšujú

Mgr. Lenka Kavarniková   |   25.5.2023

Ešte koncom minulého roka parlament schválil novelu Zákonníka práce (z. č. 311/2011 Z.z.), podľa ktorej sa s účinnosťou od júna 2023 navyšujú sumy mzdového zvýhodnenia za prácu v sobotu, nedeľu a nočnú prácu. Túto tému prinášame aj s ohľadom na to, že ambulancie a lekárne vystupujú aj v postavení zamestnávateľov. Poďme sa spolu na to pozrieť.

ZAMESTNANCI MAJÚ V ZMYSLE ZÁKONNÍKA PRÁCE ZA URČITÝCH PODMIENOK NÁROK OKREM MZDY AJ NA MZDOVÉ ZVÝHODNENIA
 
Zamestnanec má nárok na mzdu za vykonanú prácu, ktorá musí spĺňať určité zákonné požiadavky. Ak odmeňovanie zamestnancov nie je dohodnuté v kolektívnej zmluve, zamestnanec má nárok na mzdu najmenej v sume minimálneho mzdového nároku (§ 120 ods. 1 Zákonníka práce). Výška minimálnych mzdových nárokov závisí od stupňa náročnosti pracovného miesta, ktoré ustanovuje Zákonník práce v prílohe č. 1 k zákonníku.
 
V súlade so Zákonníkom práce každoročne vyhlasuje Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR sumy minimálnych mzdových nárokov, a to v závislosti od toho, či je zamestnanec odmeňovaný mesačnou mzdou alebo hodinovou mzdou.

Prečítajte si tiež článok
Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR oznámilo v Zbierke zákonov výšku minimálnej mzdy a výšku minimálnych mzdových nárokov pre rok 2023. Táto téma sa dotýka aj ambulancií a...
6.9.2022

Okrem mzdy má zamestnanec nad rámec dohodnutej mzdy nárok aj na tzv. mzdové zvýhodnenia, ktoré sa nezahŕňajú do mzdy a sú zamestnancovi hradené osobitne. Na aké mzdové zvýhodnenia majú zamestnanci nárok? Čítajte s nami ďalej...
 
V uzamknutej časti, ktorá je dostupná pre predplatiteľov služby mediPRÁVNIK mini Ambulancia/Lekáreň, Ambulancia/Lekáreň na kľúč, Ambulancia/Lekáreň na kľúč PREMIUM sa dozviete o tom aké mzdové zvýhodnenia majú byť zamestnancovi hradené nad rámec dohodnutej mzdy. Povieme si aj ako sa zmenia mzdové zvýhodnenia uhrádzané nad rámec dohodnutej mzdy s účinnosťou od júna 2023.

Ste tu nový?

Bezplatne sa zaregistrujte a my vám na privítanie
darujeme jeden článok zadarmo!

Už u nás máte účet?

Uzamknutú časť článku si môžete kúpiť za 3 € s DPH,
alebo ho získate ako súčasť jedného z balíčkov.

Tento článok má rozdielne pokračovanie pre ambulancie
a pre lekárne. Vyberte si to, ktoré vás zaujíma:

Pokračovanie pre

Ambulancie

Chcem tento článok za

3 €

Prístup k článkom ako súčasť balíka

od 7 € / mesiac

Pokračovanie pre

Lekárne

Chcem tento článok za

3 €

Prístup k článkom ako súčasť balíka

od 7 € / mesiac

(Počet prečítaní: 423)