mediPRÁVNIK chráni už 1919 ambulancií a lekární.

Legislatívny návrh očkovania v lekárňach v pripomienkovom konaní

Mgr. Lenka Kavarniková   |   27.10.2022

Zavedenie očkovania v lekárňach sa práve s ohľadom na celosvetovú pandémiu ochorenia COVID-19 ukázalo ako téma, nad ktorou je určite potrebné začať uvažovať. Pandémia jednoznačne poukázala na potrebu a výhody realizácie očkovania priamo v lekárňach, ktoré by pre pacientov zabezpečovali v mnohých smeroch rýchly a jednoduchší prístup k očkovaniu. S ohľadom na to pripravil rezort zdravotníctva návrh novely zákona o liekoch (z. č. 362/2011 Z.z.), ktorým by sa malo zaviesť očkovanie v lekárňach. Legislatívny návrh je aktuálne v pripomienkovom konaní. Poďme sa spolu pozrieť na to, ako by očkovanie v lekárňach malo vyzerať.

OČKOVANIE V LEKÁRŇACH AKO SÚČASŤ LEKÁRENSKEJ STAROSTLIVOSTI
 
Do pripomienkového konania bola predložená ďalšia rozsiahla novela zákona o liekoch, ktorá by mala priniesť viacero zmien nie len pre lekárne, ale aj pre ambulancie. Legislatívny návrh sa dotýka viacerých oblastí, a to napr.:

  • zavedenia očkovania v lekárňach
  • možnosti realizácie internetového výdaja cez mobilnú aplikáciu
  • klinického skúšania
  • poverenia na predpisovanie liekov a pod.

Očkovanie priamo v lekárňach sa v rámci legislatívneho návrhu navrhuje zakomponovať do zákona o liekoch ako jedna z činností lekárenskej starostlivosti (do § 20 ods. 1 zákona o liekoch). Pokiaľ dôjde k schváleniu navrhovaných zmien, návrhy týkajúce sa očkovania v lekárňach by mali byť účinné až od 1. januára 2024. Podľa dôvodovej správy k návrhu zákona je účinnosť navrhovaná s takýmto časovým odstupom „z dôvodu potreby technického riešenia NCZI“.
 
Podľa rezortu MZ SR by sa malo prvotne v lekárňach vykonávať očkovanie proti chrípke a prípadne aj očkovanie proti ochoreniu COVID-19 (bližšie informácie nájdete na tomto odkaze: https://health.gov.sk/Clanok?mzsr-lieky-novela-lekarne-ockovanie).  
 
V uzamknutej časti, ktorá je dostupná pre predplatiteľov služby mediPRÁVNIK mini Lekáreň, Lekáreň na kľúč, Lekáreň na kľúč PREMIUM sa dozviete aké povinnosti budú pre lekárne vyplývať pri realizácii očkovania. Pozrieme sa aj na to, kto bude môcť očkovanie v lekárňach vykonávať.

Ste tu nový?

Bezplatne sa zaregistrujte a my vám na privítanie
darujeme jeden článok zadarmo!

Už u nás máte účet?

Uzamknutú časť článku si môžete kúpiť za 3 € s DPH,
alebo ho získate ako súčasť jedného z balíčkov.

Chcem tento článok za

3 €

Prístup k článkom ako súčasť balíka

od 7 € / mesiac

(Počet prečítaní: 503)