mediPRÁVNIK chráni už 1862 ambulancií a lekární.

Kto je pôvodcom odpadu v prípade zneškodňovania liekov?

Mgr. Lenka Kavarniková   |   8.2.2024

Odpady vznikajú pri každej činnosti a výnimkou nie je ani oblasť zdravotníctva. V oblasti zdravotníctva vzniká odpad na rôznych miestach, a to nie len v zdravotníckych zariadeniach, ale aj v lekárňach. Lieky sa tiež môžu stať odpadom. Akým spôsobom sa však zneškodňujú? Ako nakladať s nespotrebovanými liekmi, ktoré prinesie pacient? Na problematiku zneškodňovania liekov sa v najbližších riadkoch pozrieme z pohľadu lekární.

ZNEŠKODŇOVANIE LIEKOV VO VŠEOBECNOSTI
 
Podľa zákona o liekoch (z. č. 362/2011 Z.z.) sa lieky zneškodňujú podľa osobitného predpisu. Týmto osobitným predpisom je zákon o odpadoch (z. č. 79/2015 Z.z.). Vo vzťahu k odpadom je vždy dôležité vedieť kto je jeho pôvodcom, pretože zákon o odpadoch stanovuje viacero povinností, ktoré práve v súvislosti s odpadom musí pôvodca odpadu plniť. Pôvodcom odpadu je vlastne osoba, ktorej činnosťou vzniká odpad.
 
Vo všeobecnosti platí, že v prípade zneškodňovania liekov, ktoré sa nachádzajú v lekárni, je pôvodcom odpadu práve samotná lekáreň. S ohľadom na to lekáreň zabezpečuje aj zneškodňovanie liekov, a to na vlastné náklady. Osobitná situácia však nastáva v prípade nespotrebovaných liekov.
 
V uzamknutej časti, ktorá je dostupná pre predplatiteľov služby mediPRÁVNIK mini Lekáreň, Lekáreň na kľúč, Lekáreň na kľúč PREMIUM sa dozviete kto je pôvodcom odpadu v prípade liekov, ktoré v lekárni odovzdá pacient a aké postavenie v procese zneškodňovania nespotrebovaných liekov má Štátny ústav pre kontrolu liečiv.

Ste tu nový?

Bezplatne sa zaregistrujte a my vám na privítanie
darujeme jeden článok zadarmo!

Už u nás máte účet?

Uzamknutú časť článku si môžete kúpiť za 3 € s DPH,
alebo ho získate ako súčasť jedného z balíčkov.

Chcem tento článok za

3 €

Prístup k článkom ako súčasť balíka

od 7 € / mesiac