mediPRÁVNIK chráni už 1862 ambulancií a lekární.

Očkovanie v lekárni sa stalo realitou – všetko, čo o tom potrebujete vedieť

Mgr. Katarína Uhrinová   |   12.1.2024

Očkovanie v lekárni sa stalo realitou. Veľká novela zákona o liekoch (z. č. 362/2011 Z. z.), ktorá sa vzťahovala aj  na úpravu očkovania v lekárňach, dostala po rokovaní výborov druhu šancu a 1. januára vstúpila do účinnosti. To znamená, že pokiaľ poskytovatelia lekárenskej starostlivosti zvažovali výkon očkovania v lekárni, od začiatku tohto roka môžu iniciovať tento proces. V nasledujúcom článku si spoločne priblížime podmienky, ktoré je v zmysle právnej úpravy potrebné splniť.

Očkovanie v lekárni, čo hovorí zákon
 
Účinná novela zákona o liekoch rozšírila rozsah činností poskytovateľov lekárenskej starostlivosti o výkon očkovania. To znamená, že výkon očkovania patrí medzi činnosti lekárenskej starostlivosti, ktoré  je možné v zmysle § 20 ods. 1 zákona o liekoch v lekárni realizovať.
 
V zmysle prijatej novely je poskytovateľ lekárenskej starostlivosti oprávnený vykonať očkovanie, len ak sú splnené nasledovné zákonné podmienky, a to predovšetkým:

  • v lekárni je možné vykonať výlučne očkovanie proti chrípke,
  • len u dospelých osôb, ktoré dovŕšili 18 rokov svojho veku a
  • na základe písomného odporúčania predpisujúceho lekára, ktoré môže byť súčasťou preskripčného záznamu. Zákon zároveň stanovuje platnosť odporúčania, ktoré pre výkon očkovania v lekárni nesmie byť staršie ako 3 dni. 

V uzamknutej časti, ktorá je dostupná pre predplatiteľov služby mediPRÁVNIK mini Lekáreň, Lekáreň na kľúč, Lekáreň na kľúč PREMIUM sa dozviete o tom, čo viedlo zákonodarcu k prijatiu predmetnej právnej úpravy a aké povinnosti sú s tým spojené.

Ste tu nový?

Bezplatne sa zaregistrujte a my vám na privítanie
darujeme jeden článok zadarmo!

Už u nás máte účet?

Uzamknutú časť článku si môžete kúpiť za 3 € s DPH,
alebo ho získate ako súčasť jedného z balíčkov.

Chcem tento článok za

3 €

Prístup k článkom ako súčasť balíka

od 7 € / mesiac