mediPRÁVNIK chráni už 1862 ambulancií a lekární.

Čo znamenal rok 2023 pre poskytovateľov lekárenskej starostlivosti z pohľadu zmien v legislatíve?

Mgr. Lenka Kavarniková   |   21.12.2023

Samotná činnosť poskytovateľov lekárenskej starostlivosti je každoročne ovplyvňovaná legislatívnymi zmenami. Ani rok 2023 nebol výnimkou a priniesol pre poskytovateľov lekárenskej starostlivosti viacero noviniek. Aby vám nič neušlo, prinášame vám prehľad najvýznamnejších zmien legislatívy v oblasti zdravotníctva, ktoré sa dotkli poskytovateľov lekárenskej starostlivosti v roku 2023.

VÝDAJ LIEKOV JE MOŽNÝ UŽ AJ CEZ MOBILNÚ APLIKÁCIU
 
Zákon o liekoch umožňuje lekárni okrem štandardného výdaja liekov v kamennej lekárni uskutočňovať aj tzv. internetový výdaj. Účelom internetového výdaja je umožniť výdaj liekov aj na diaľku. S účinnosťou od 1. augusta 2023 sa internetový výdaj liekov rozšíril o možnosť výdaja liekov prostredníctvom mobilnej aplikácie.

Zákon o liekoch presne upravuje, že predmetom internetového výdaja (teda aj predmetom výdaja cez mobilnú  aplikáciu) môžu byť:

  • registrované humánne lieky a veterinárne lieky, ktorých výdaj nie je viazaný na lekársky predpis a veterinárny lekársky predpis
  • zdravotnícke pomôcky triedy I a triedy IIa, ktoré spĺňajú požiadavky na uvedenie na trh podľa nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 2017/745 o zdravotníckych pomôckach
  • s účinnosťou od 01. augusta 2023 aj diagnostické zdravotnícke pomôcky in vitro triedy A, a v pôvodnej podobe aj diagnostické zdravotnícke pomôcky na samotestovanie triedy B a triedy C, ktoré spĺňajú požiadavky na uvedenie na trh podľa tohto nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 2017/746 o diagnostických zdravotníckych pomôckach in vitro.  

Základnou podmienkou pre realizáciu internetového výdaja cez mobilnú aplikáciu je splnenie podmienok pre internetový výdaj liekov prostredníctvom webového sídla lekárne. Jednotlivé povinnosti lekární pri internetovom výdaji liekov stanovuje zákon o liekoch.

Prečítajte si tiež článok
Ako sa hovorí: „čo nie je, môže byť“. Výdaj liekov prostredníctvom mobilnej aplikácie bol dlho v rovine návrhu, o ktorom sa uvažovalo. Dlho očakávaná novela zákona o liekoch bola...
9.8.2023

V uzamknutej časti, ktorá je dostupná pre predplatiteľov služby mediPRÁVNIK mini Lekáreň, Lekáreň na kľúč, Lekáreň na kľúč PREMIUM sa dozviete o novej činnosti, ktorú môže lekáreň vykonávať od nového roka 2024 a jej podmienkach.

Ste tu nový?

Bezplatne sa zaregistrujte a my vám na privítanie
darujeme jeden článok zadarmo!

Už u nás máte účet?

Uzamknutú časť článku si môžete kúpiť za 3 € s DPH,
alebo ho získate ako súčasť jedného z balíčkov.

Chcem tento článok za

3 €

Prístup k článkom ako súčasť balíka

od 7 € / mesiac

(Počet prečítaní: 425)