mediPRÁVNIK chráni už 1898 ambulancií a lekární.

K žiadankám a výsledkom laboratórnych vyšetrení by mali mať prístup viacerí zdravotnícki pracovníci

Mgr. Lenka Kavarniková   |   5.5.2023

Aktuálny návrh novely zákona o národnom zdravotníckom informačnom systéme (z. č. 153/2013 Z. z.), ktorý bol v apríli predložený do parlamentu, sa týka okrem iného aj zmien v elektronizácii zdravotníctva. Navrhuje sa, aby k záznamom o žiadankách a výsledkoch vyšetrení spoločných vyšetrovacích a liečebných zložiek (SVaLZ) mali v rámci elektronických zdravotných záznamov prístup viacerí zdravotnícki pracovníci. Akým spôsobom by to malo byť realizované a ktorí zdravotnícki pracovníci by mali mať prístup k danom záznamom si povieme v najbližších riadkoch.

ELEKTRONICKÁ ZDRAVOTNÁ KNIŽKA PACIENTA
 
V dôsledku elektronizácie, ktorá sa premietla aj v zdravotníctve, sa v zmysle platných právnych predpisov vedie zdravotná dokumentácia pacienta prioritne v rámci elektronickej zdravotnej knižky (EZK) v systéme eZdravia. EZK predstavuje súbor údajov zo zdravotnej dokumentácie pacienta, ktoré sú vedené v Národnom registri elektronických zdravotných knižiek.
 
Z hľadiska rozsahu údajov, zákon o národnom zdravotníckom informačnom systéme určuje, že EZK obsahuje (§ 5 ods. 1 zákona):

a) identifikačné údaje pacienta

b) elektronické záznamy v rozsahu:

  • pacientsky sumár (§ 6 zákona),
  • záznamy o preventívnych prehliadkach,
  • záznamy o žiadankách a výsledkoch vyšetrení SVaLZ,
  • záznam o poskytnutej ambulantnej ZS,

c) preskripčné záznamy a pod.register dočasných PN

d) záznamy o prístupe, o poskytnutí údajov a pod.

Zdravotnícki pracovníci však nemajú prístup k všetkým záznamom tvoriacim obsah EZK. Každý zdravotnícky pracovník má prístup k určitým vymedzeným častiam EZK, ktoré presne stanovuje zákon o národnom zdravotníckom informačnom systéme v § 5 ods. 6.
 
V uzamknutej časti, ktorá je dostupná pre predplatiteľov služby mediPRÁVNIK mini Ambulancia, Ambulancia na kľúč, Ambulancia na kľúč PREMIUM sa dozviete komu by mali byť sprístupnené záznamy o žiadankách a výsledkoch vyšetrení SVaLZ. Pozrieme sa aj na to ako by sa mala upraviť údajová základňa pre dané záznamy.
 

Ste tu nový?

Bezplatne sa zaregistrujte a my vám na privítanie
darujeme jeden článok zadarmo!

Už u nás máte účet?

Uzamknutú časť článku si môžete kúpiť za 3 € s DPH,
alebo ho získate ako súčasť jedného z balíčkov.

Chcem tento článok za

3 €

Prístup k článkom ako súčasť balíka

od 7 € / mesiac

(Počet prečítaní: 314)