mediPRÁVNIK chráni už 1919 ambulancií a lekární.

Internetový predaj domáceho rýchlotestu na COVID-19 je zatiaľ sporný

JUDr. Katarína Tomková   |   17.4.2020

Postupne sa internetom začali šíriť ponuky na domáce rýchlotesty na diagnostiku COVID-19. V článku: Domáce testy na COVID-19 v lekárňach sme sa zamerali na predaj týchto testov v kamenných lekárňach a v tomto článku sa budeme venovať predaju testov cez internetové lekárne a klasické e-shopy.

Na úvod vás chceme upozorniť, že tento článok je venovaný predaju domácich rýchlotestov na diagnostiku COVID-19, ktoré nie sú viazané na lekársky poukaz a nie testom s priamou detekciou vírusu, ktoré sa vykonávajú v špecializovaných laboratóriách. Štátny ústav na kontrolu liečiv vydal odporúčanie, aby pacienti, ktorí si domáci test zakúpili pristupovali k týmto diagnostickým testom s rozvahou, pretože výsledok testu nemožno považovať za stopercentne hodnoverný. Výsledky takýchto skríningových testov musia byť potvrdené testom s priamou detekciou vírusu v špecializovaných laboratóriách.

Status internetovej lekárne

Zákon o liekoch podľa § 22 umožňuje výdaj niektorých liekov alebo zdravotníckych pomôcok cez internet. Internetový výdaj môže zabezpečovať len kamenná lekáreň alebo kamenná výdajňa zdravotníckych pomôcok, ktoré disponujú potrebnými povoleniam na poskytovanie lekárenskej zdravotnej starostlivosti, po oznámení Štátnemu ústavu na kontrolu liečiv a zapísaní do zoznamu online lekární.

Znamená to, že iná fyzická alebo právnická osoba, ktorá nemá legálny status lekárne alebo výdajne zdravotníckych pomôcok nemôže prevádzkovať oficiálnu internetovú lekáreň.

Pacienti by si mali dávať pozor na „obyčajné“ e-shopy, ktoré navonok pôsobia ako internetové lekárne, a to nielen pri kúpe liekov, ale aj zdravotníckych pomôcok a iného sortimentu. Internetová lekáreň musí spĺňať prísne pravidlá založenia a fungovania. Pri oficiálnych internetových lekárňach je eliminované riziko, že pacientovi budú dodané falšované alebo nekvalitné lieky alebo zdravotnícke pomôcky, ktoré neobsahujú to, čo deklarujú, môžu obsahovať zdraviu škodlivé látky alebo nemusia dosahovať požadovanú kvalitu.

Pacienti si môžu overiť status internetovej lekárne kliknutím na link:

Zoznam subjektov vykonávajúcich internetový výdaj

Ak pacient nájde v databáze pacientom zadanú internetovú lekáreň, znamená to, že lekáreň je „pravá“ a nemusí mať obavu, že internetový obchod sa tvári ako internetová lekáreň.

Podrobnosti o internetovom výdaji liekov alebo zdravotníckych pomôcok sú ustanovené vyhláškou MZ SR č. 21/2012 Z.z.

V uzamknutej časti, ktorá je dostupná pre predplatiteľov služby mediPRÁVNIK mini, Lekáreň na kľúč, Lekáreň na kľúč PREMIUM sa dozviete, či internetové lekárne a e-shopy, ktoré nemajú status internetovej lekárne môžu predávať rýchlotesty na diagnostiku COVID-19.

Ste tu nový?

Bezplatne sa zaregistrujte a my vám na privítanie
darujeme jeden článok zadarmo!

Už u nás máte účet?

Uzamknutú časť článku si môžete kúpiť za 3 € s DPH,
alebo ho získate ako súčasť jedného z balíčkov.

Chcem tento článok za

3 €

Prístup k článkom ako súčasť balíka

od 7 € / mesiac

(Počet prečítaní: 2485)