mediPRÁVNIK chráni už 1959 ambulancií a lekární.

Dočasnú práceneschopnosť budú potvrdzovať už aj všetci lekári špecialisti. Pozor, ale až od 1.1.2024!

Mgr. Lenka Kavarniková   |   28.4.2022

Parlament prijal novelu zákona o sociálnom poistení, ktorá sa dotkla najmä nemocenského poistenia a potvrdzovania dočasnej práceneschopnosti. Aktuálne platí, že tzv. PNku môžu vystavovať len všeobecný lekár, gynekológ a nemocničný lekár v spojitosti s hospitalizáciou pacienta. Po novom však budú PNky vystavovať aj lekári špecialisti, a to vo všetkých odboroch. Táto zmena nastane ale až od 1. januára 2024.

AKTUÁLNA ÚPRAVA OTÁZKY POTVRDZOVANIA PRÁCENESCHOPNOSTI
 
Podľa aktuálne platnej právnej úpravy zákona o zdravotnej starostlivosti (§ 12a ods. 1 zákona č. 576/2004 Z.z.) môžu dočasnú práceneschopnosť potvrdzovať:

  • všeobecný lekár (všeobecný lekár pre dospelých alebo pediater - pozn. ďalej v texte budeme používať len pojem všeobecný lekár, ktorý zahŕňa aj všeobecného lekára pre dospelých aj pediatra),
  • lekár so špecializáciou v odbore gynekológia a pôrodníctvo alebo
  • nemocničný lekár, ak sa dočasná práceneschopnosť posudzuje v rámci hospitalizácie v nemocnici

V prípade, ak vzniká dočasná práceneschopnosť v dôsledku diagnózy určenej lekárom špecialistom (okrem gynekológa), vždy môže práceneschopnosť potvrdzovať len všeobecný lekár. Takýto postup predstavuje jednak komplikácie pre pacienta, pretože, aby mohol byť „vypísaný“ musí ísť od špecialistu ešte k svojmu všeobecnému lekárovi, ale aj pre samotných všeobecných lekárov z hľadiska ich administratívneho zaťaženia. Všetko sa má zmeniť od 1. januára 2024, kedy majú začať potvrdzovať PNky aj všetci lekári špecialisti.
 
V uzamknutej časti, ktorá je dostupná pre predplatiteľov služby mediPRÁVNIK mini Ambulancia, Ambulancia na kľúč, Ambulancia na kľúč PREMIUM sa dozviete ktorí lekári budú potvrdzovať PNky a tiež od kedy nadobudne táto zmena účinnosť.

Ste tu nový?

Bezplatne sa zaregistrujte a my vám na privítanie
darujeme jeden článok zadarmo!

Už u nás máte účet?

Uzamknutú časť článku si môžete kúpiť za 3 € s DPH,
alebo ho získate ako súčasť jedného z balíčkov.

Chcem tento článok za

3 €

Prístup k článkom ako súčasť balíka

od 7 € / mesiac

(Počet prečítaní: 4772)