mediPRÁVNIK chráni už 1896 ambulancií a lekární.

Chcete poskytovať zdravotnú starostlivosť mimo ordinačných hodín? Tu sa dozviete ako na to

Mgr. Katarína Uhrinová   |   9.6.2023

Správne vykazovanie zdravotných výkonov zdravotným poisťovniam a vyberanie poplatkov v ambulanciách je komplikovaná téma, ktorá dostane do pomykova nie jedného odborníka. Nie je sa čomu čudovať. Pravidlá, ktoré túto problematiku regulujú sú roztrúsené do viacerých právnych predpisov a nie vždy sú prispôsobené na užívanie ich adresátom. Za účelom sprehľadnenia tejto, na prvý pohľad neprehľadnej spletí pravidiel sme pripravili tento krátky „návod“ ako sa vyhnúť niektorým rizikám. Pri jeho vypracovaní sme sa zamerali na konkrétnu situáciu – "čo robiť, keď sa na vás obratí pacient so žiadosťou o poskytnutie zdravotnej starostlivosti mimo ordinačných hodín?“. Na problematiku sme nazerali cez prizmu poskytovateľa, ktorý má záujem poskytovať zdravotnú starostlivosť mimo ordinačných.

Určite to dobre poznáte, ordinačné hodiny sa skončili a zrazu sa objaví pacient so žiadosťou o poskytnutie zdravotnej starostlivosti mimo rámca schválených ordinačných hodín. V danom okamihu vypláva na povrch veľké množstvo otázok, ktoré je potrebné vyriešiť. Okrem iného vám určite napadne otázka „Môžem po skončení ordinačných hodín vykazovať vykonané zdravotné úkony na zdravotnú poisťovňu?“ alebo „Môžem za zdravotnú starostlivosť poskytnutú mimo ordinačných hodín vyberať poplatky od pacientov?“, prípadne „Aký je lega artis postup v tomto prípade?“ Na tieto otázky si odpovieme spoločne.
 
Vo všeobecnosti platí pravidlo, že poskytovateľ ambulantnej zdravotnej starostlivosti (ďalej ako „PZS“) je oprávnený poskytovať zdravotnú starostlivosť v rámci ordinačných hodín schválených úradom príslušného samosprávneho kraja. V zmysle § 2 ods. 32 zákona č. 576/2004 Z. z. (ďalej ako „zákon“) sú ordinačné hodiny časový úsek, v ktorom PZS poskytuje ambulantnú zdravotnú starostlivosť okrem poskytovania ambulantnej pohotovostnej služby a zubno-lekárskej pohotovostnej služby. Z uvedeného de facto vyplýva, že poskytovanie ambulantnej zdravotnej starostlivosti je v zásade limitované rozsahom stanovený schválenými ordinačnými hodinami. To mimo iného môže spôsobiť, že si PZS zdravotné výkony vykonané mimo ordinačných hodín nebude môcť vykázať na zdravotnú poisťovňu (ak samozrejme zmluva medzi poisťovňou a PZS neupravuje inak). Zakazujú však právne predpisy poskytnutie ambulantnej zdravotnej mimo ordinačných hodín? Má lekár pacienta, ktorý sa na neho obráti odmietnuť?

V uzamknutej časti, ktorá je dostupná pre predplatiteľov služby mediPRÁVNIK mini Ambulancia, Ambulancia na kľúč, Ambulancia na kľúč PREMIUM sa dozviete o tom, ako je možné poskytovať zdravotnú starostlivosť mimo ordinačných hodín vo forme „domácej starostlivosti“, ako aj to čo je telemedicína.

Ste tu nový?

Bezplatne sa zaregistrujte a my vám na privítanie
darujeme jeden článok zadarmo!

Už u nás máte účet?

Uzamknutú časť článku si môžete kúpiť za 3 € s DPH,
alebo ho získate ako súčasť jedného z balíčkov.

Chcem tento článok za

3 €

Prístup k článkom ako súčasť balíka

od 7 € / mesiac

(Počet prečítaní: 395)