O odborný obsah sa postaral JUDr. Ivan Humeník, PhD., spolu s kolegyňou Mgr. Katarínou Uhrinovou. Do diskusie prijali pozvanie aj vzácni hostia – Ing. Juraj Vranka a Pavol Škoda, zástupcovia OZ Palčekovia.
Počas webinára bolo účastníkom podrobne vysvetlené, v akých prípadoch môže zdravotná poisťovňa uhradiť zdravotnú starostlivosť nad rámec štandardných úhradových mechanizmov.
Účastníci sa dozvedeli, za akých podmienok možno takúto úhradu žiadať a aké argumenty môžu byť rozhodujúce pri posudzovaní konkrétneho prípadu zdravotnou poisťovňou.
Samostatná časť webinára bola venovaná samotnému procesu schvaľovania výnimky. Vysvetlili sme jednotlivé kroky konania – od podania žiadosti poskytovateľom zdravotnej starostlivosti, cez rozhodovanie zdravotnej poisťovne, až po možnosti obrany v prípade zamietavého stanoviska vrátane podania podnetu na Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.
Pozornosť sme venovali aj otázke právnej pomoci pri podávaní žiadostí o výnimkové lieky. Mnohí pacienti si neuvedomujú, že do celého procesu môže aktívne vstupovať aj právnik.
Zatiaľ čo lekár zabezpečuje odborné medicínske podklady, zdravotné závery a odôvodnenie navrhovanej liečby, právny zástupca môže pomôcť s formuláciou žiadosti, jej štruktúrou, právnou argumentáciou a kompletizáciou potrebných dokumentov. Správne pripravená žiadosť môže výrazne zvýšiť šance na úspešné posúdenie prípadu zdravotnou poisťovňou.
Veľmi si vážime, že pozvanie do diskusie prijali zástupcovia OZ Palčekovia, s ktorými naša advokátska kancelária úzko spolupracuje už viac ako tri roky.
Ing. Juraj Vranka a Pavol Škoda sa s účastníkmi podelili o svoje skúsenosti a priblížili dôvody, ktoré ich viedli k vyhľadaniu právnej pomoci. Zároveň predstavili proces podávania žiadostí o výnimkový liek pre detských pacientov s achondropláziou a praktické výzvy, ktorým rodiny počas celého procesu čelia.
Ich vystúpenie prinieslo cenný pohľad priamo z praxe a ukázalo, aký význam môže mať odborná spolupráca pacientskych organizácií, zdravotníkov a právnikov pri presadzovaní práv pacientov.
Ďakujeme OZ Palčekovia za prejavenú dôveru a aktívnu účasť na diskusii.
Záver vysielania patril predstaveniu nového portálu PRÁVO NA LIEČBU, ktorý sme symbolicky spustili práve v deň konania webinára.
Portál je určený pacientom, ich rodinám, ale aj poskytovateľom zdravotnej starostlivosti. V praxi sa totiž často stretávame so situáciami, keď pre pacienta existuje vhodná liečba, no cesta k nej býva komplikovaná. Cieľom portálu je pomôcť zorientovať sa v právnych otázkach spojených s prístupom k liečbe a poskytnúť praktické informácie pre každodennú prax.
Návštevníci portálu na ňom nájdu:
- zrozumiteľné informácie o právach pacientov,
- praktické vysvetlenia procesov a možností liečby,
- aktuálne témy zo sveta zdravotníckej legislatívy,
- užitočné informácie pre lekárov aj pacientov.
Ak ste naše LIVE vysielanie nestihli, jeho záznam si môžete bezplatne pozrieť prostredníctvom tohto odkazu.
Pred letnou prestávkou nás čaká ešte jeden webinár zo série mediPRÁVNIK. Tentoraz sa budeme venovať téme informovaného súhlasu a jeho digitalizácie, ktorá postupne zasahuje aj do procesov vedenia zdravotnej dokumentácie.
Pridajte sa k nám 30. júna 2026 od 17.00 hod. Spoločne si priblížime túto aktuálnu a mimoriadne dôležitú tému a uzavrieme ďalšiu úspešnú sériu mediPRÁVNIK webinárov.
Tešíme sa na stretnutie s vami a nezabudnite nás sledovať aj na sociálnych sieťach.