mediPRÁVNIK chráni už 1862 ambulancií a lekární.

Webinár 28. Chcete od pacientov vyberať poplatky? Majte správne pripravený cenník, aby bol váš postup zákonný

tím mediPRÁVNIK   |   28.11.2023

Pacient musí byť informovaný o tom, za čo v zdravotníckom zariadení platí a čo mu je hradené z verejného zdravotného poistenia. Poskytovateľ zdravotnej starostlivosti musí mať tieto informácie zverejnené na ľahko prístupnom a viditeľnom mieste. Pravidlo, o ktorom vedia obe strany. Máte však ako poskytovateľ zdravotnej starostlivosti vedomosť o tom ako s cenníkom správne zaobchádzať? Či už je vaša odpoveď áno alebo nie, pridajte sa k nášmu poslednému webináru v roku 2023.

S cenníkom idú ruka v ruke aj zdravotné výkony. Práve tie môžu byť hradené úplne alebo čiastočne z verejného zdravotného poistenia. Potom sú však aj zdravotné výkony, ktoré nie sú z verejného zdravotného poistenia hradené vôbec. A práve tu nastáva v mnohých prípadoch „kameň úrazu“, pretože poskytovateľ zdravotnej starostlivosti často nevie, za ktoré výkony ambulancie môže a nemôže požadovať od pacienta úhradu. S danou témou sú spojené aj mnohé  iné nezodpovedané otázky ako napríklad „Robím pre pacienta niečo viac ako je štandard hradený z verejného zdravotného poistenia, čo s tým?“ alebo „Čo robiť v prípade, ak mi platby od poisťovni nepokrývajú náklady ambulancie?“. Dovolíme si tvrdiť, že tieto otázky riešia v súčasnosti mnohí poskytovatelia zdravotnej starostlivosti. Preto je dobré byť informovaný o základných pravidlách, ktorých by sa pri tvorbe cenníka mal držať každý poskytovateľ zdravotnej starostlivosti. So samotným cenníkom súvisia aj mnohé iné povinnosti. Tie vám však (okrem iného) prezradia naši kolegovia a spíkri tohto webinára, JUDr. Tomáš Husovský a Mgr. Lenka Kavarniková.  Tí tému cenníka a zdravotných výkonov v ambulancii podrobne rozoberú a rozanalyzujú už 30.11. 2023 /štvrtok/ od 17.00 hod. počas webinára, ktorý bude odvysielaný na tomto linku, na ktorom bude dostupný aj jeho záznam. Vstup na webinár je bezplatný.

Nosné témy:

  • Stručne a zrozumiteľne vysvetlíme základné povinnosti ambulancie týkajúce sa cenníka a zoznamu výkonov – kde sú upravené + praktická pomôcka na zapamätanie.
  • Aké riziká ambulancii hrozia, ak účtuje poplatky v rozpore so zákonnými pravidlami?
  • Môže si zmluvný poskytovateľ žiadať od pacienta doplatok, ak mu poisťovňa platí málo?
  • Vyberáte od pacientov paušálny poplatok za „nadštandard“. Je takýto poplatok v poriadku? Ukážeme príklady vyslovene nezákonných poplatkov, pri ktorých je len otázkou času, kedy ich VÚC postihne pokutou.
  • Zaujímajú vás kazuistiky? Ponúkneme vybrané rozhodnutia VÚC, ktorými boli uložené pokuty a ozrejmíme, aké poučenie si z toho môžete zobrať do praxe.
  • Ide do tuhého – toto sú 4 základné pravidlá, ktoré ak dodržíte, bude váš cenník OK.
  • Good practice – za toto by ste si poplatky mohli pýtať.
  • ... a čerešnička na torte – nezabudnite cenník správnym spôsobom zverejniť. Máme pre vás praktický návod, ktorý viete okamžite využiť.

Ak by ste radi dostali odpoveď na otázky, ktoré vás zaujímajú, pýtať sa môžete priamo počas vysielania na stránke sli.do.
 
Organizátorom podujatia je h&h PARTNERS, advokátska kancelária, ktorá si vyhradzuje právo na zmenu programu.
 
Kontaktné údaje: marketing@hhpartners.eu  
Tel. kontakt: +421 910 908 256