mediPRÁVNIK chráni už 1943 ambulancií a lekární.

Tak ako to je? Môžem alebo nemôžem predávať vo svojej ambulancii?

tím mediPRÁVNIK   |   2.11.2023

Ďalší z našich webinárov máme za sebou. A môžeme skromne poznamenať, že úspešne. Počas neho padla nejedná skvelá rada od našich odborníkov a diváci využili aj možnosť spýtať sa nato, čo ich v rámci danej témy zaujímalo. Poďme si ešte na náš webinár trocha zaspomínať.

Októbrový webinár týkajúci sa témy predaja výživových doplnkov, zdravotníckych pomôcok či iného tovaru v ambulancii si „pod svoje krídla“ vzali naši dvaja kolegovia a odborníci – JUDr. Tomáš Husovský a Mgr. Lenka Kavarniková. Tí v úvode našim divákom vysvetlili jednotlivé formy podnikania a tiež to, že súbežné podnikanie cez rôzne formy nie je zakázané. Čo to vlastne v praxi znamená? To, že poskytovateľ zdravotnej starostlivosti môže pod jednou „s.r.o.“ prevádzkovať napríklad ambulanciu a zároveň aj kaviareň s chutnou kávou a čerstvými koláčikmi :).  Poďme však k podstate celého webinára, a tou je predaj v ambulancii.
 
Ako prvý prišiel na rad predaj liekov. Tie nesmie vo svojej ambulancii predávať žiaden poskytovateľ zdravotnej starostlivosti a táto činnosť je možná len v lekárňach. V prípade vydávania a podávania humánnych liekov v rozpore so zákonom či nedovoleného zaobchádzania s liekmi, hrozí poskytovateľovi zdravotnej starostlivosti sankcia vo výške od 300 eur do 35.000 eur.
 
Výživové doplnky sú potraviny určené na doplnenie prirodzenej (bežnej) stravy, ktoré sú koncentrovanými zdrojmi živín. Každý prevádzkovateľ, ktorý chce predávať výživové doplnky, musí túto činnosť oznámiť miestnemu príslušnému RÚVZ. Predaj výživových doplnkov, ktoré nie sú registrovanými liekmi a sú klasifikované ako potraviny, v ambulancii nie je zákonom zakázaný.
 
Čo však hovoria naše zákony na predaj dietetických potravín či zdravotníckeho materiálu v ambulancii? Odpoveď budete márne hľadať v tomto článku. Tú sa dozviete v zázname webinára, ktorý je vám kedykoľvek k dispozícii na tomto linku.
 
Sériu webinárov v roku 2023 uzavrieme už 30. novembra /štvrtok/. Práve v tento deň bude odvysielaný posledný webinár v tomto roku. V ňom sa budeme venovať dôležitosti správne nastaveného cenníka výkonov v ambulancii. Webinár vysielame už tradične, od 17.00 hod. na tomto linku.
 
Už teraz vám však môžeme prezradiť, že pripravovaným webinárom vás budú sprevádzať podobne ako tým posledným, JUDr. Tomáš Husovský a Mgr. Lenka Kavarniková.
 
Srdečne vás všetkých pozývame!