mediPRÁVNIK chráni už 1896 ambulancií a lekární.

Stiahnutie lieku ACC 20 mg/ml perorálny roztok pre deti a dospelých z trhu

Mgr. Lenka Kavarniková   |   26.3.2024

Štátny ústav pre kontrolu liečiv informuje na svojom webovom sídle o stiahnutí lieku ACC 20 mg/ml perorálny roztok pre deti a dospelých z trhu.    

LIEK ACC
 
Liek ACC 20mg/ml perorálny roztok pre deti a dospelých:

  • obsahuje liečivo acetylcysteín, ktoré skvapalňuje hlien v dýchacích cestách a uľahčuje jeho vykašliavanie pri ochoreniach dýchacích ciest, pri ktorých sa tvorí hustý viskózny hlien.
  • má tiež antioxidačný účinok a tým zabezpečuje ochranu buniek pred škodlivými voľnými radikálmi, takto chráni napríklad bunky v pľúcnom tkanive pred poškodením. 

Z dôvodu nedostatku v kvalite lieku ACC 20mg/ml perorálny roztok pre deti a dospelých – potenciálna prítomnosť častíc v lieku z tesniaceho uzáveru – dochádza k stiahnutiu dvoch šarží daného lieku, a to:

  • šarže MP3216 s exspiráciou do júla 2025 a
  • šarže NB2001 s exspiráciou do septembra 2025. 

Lekárne a zdravotnícke zariadenia majú ihneď zastaviť výdaj dotknutých šarží lieku a najneskôr do 15.04.2024 vrátiť nevydané balenia lieku distribučnej spoločnosti, od ktorej lieky nakúpili.
 
INFORMÁCIE O ONLINE DOSTUPNOSTI
 
Bližšie informácie o stiahnutí lieku nájdete na tomto odkaze:
https://www.sukl.sk/hlavna-stranka/slovenska-verzia/inspekcia/postregistracna-kontrola-kvality/oznamy-o-stiahnuti-liekov/stiahnutie-lieku-acc-20-mg-ml-peroralny-roztok-pre-deti-a-dospelych?page_id=6309