mediPRÁVNIK chráni už 1955 ambulancií a lekární.

Povinné prekrytie horných dýchacích ciest v niektorých typoch zariadení je zrušené

Mgr. Lenka Kavarniková   |   16.5.2023

Úrad verejného zdravotníctva rozhodol o zrušení vyhlášky, ktorá určovala povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest pri návšteve v niektorých typoch zariadení.

S účinnosťou od 20. marca tohto roku došlo k zrušeniu povinnej karantény v prípade pozitivity na ochorenie COVID-19. V prípade osôb pozitívnych na COVID-19 sa teda zrušila pôvodná povinná 5-dňová izolácia, ktorej podmienky boli vymedzené vyhláškou ÚVZ SR č. 33/2022. Karanténa sa zrušila aj pre osoby, ktoré boli v úzkom kontakte s pozitívnym na ochorenie COVID-19.
 
Aj keď sa zrušila vyhláška, ktorá upravovala povinnú izoláciu, naďalej platila vyhláška ÚVZ SR č. 35/2022, ktorá upravovala podmienky prekrytia horných dýchacích ciest napr. aj pri návšteve pacienta u poskytovateľa zdravotnej starostlivosti. Úrad verejného zdravotníctva však usúdil, že vzhľadom na priaznivý vývoj epidemiologickej situácie na Slovensku už ani dodržiavanie povinnosti prekrytia horných dýchacích ciest v nemocniciach, v čakárňach a ambulanciách lekárov, v domovoch sociálnych služieb a v lekárňach nie je potrebné. S ohľadom na to došlo s účinnosťou od 15. mája 2023 k zrušeniu vyhlášky č. 35/2022 a tým pádom už povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest z dôvodu ochorenia COVID-19 neplatí.
 
ÚVZ SR však aj naďalej odporúča nosiť respirátory najmä v zdravotníckych zariadeniach alebo v priestoroch, kde sa realizujú hromadné akcie a v prípadoch, ak osoba pociťuje príznaky respiračného ochorenia.
 
INFORMÁCIE O ONLINE DOSTUPNOSTI
 
Bližšie informácie k danej téme nájdete priamo na webovom sídle ÚVZ SR na tomto odkaze: https://www.uvzsr.sk/index.php?option=com_content&view=article&id=5665:respiratory-prestanu-by-povinne-pripominame-situacie-kedy-ma-dobrovona-ochrana-naalej-vyznam&catid=56:tlaove-spravy&Itemid=62