mediPRÁVNIK chráni už 1856 ambulancií a lekární.

Potvrdenie o prekonaní ochorenia COVID-19 vydá NCZI už aj po pozitívnom antigénovom teste

Mgr. Lenka Kavarniková   |   20.9.2022

Na získanie certifikátu o prekonaní ochorenia COVID-19 bolo potrebné, aby pacient mal ochorenie potvrdené PCR testom. Po novom už je možné získanie potvrdenia o prekonaní daného ochorenia aj po pozitívnom antigénovom teste.

Pre diagnostikovanie ochorenia COVID-19 postačuje pre lekára pozitívny výsledok antigénového testu. Pre získanie certifikátu o prekonaní ochorenia však NCZI vyžadovalo pozitívny výsledok PCR testu, čo viedlo v konečnom dôsledku k tomu, že pacient s diagnostikovaným ochorením COVID-19 musel absolvovať ešte aj PCR test, aby mal platné potvrdenie o jeho prekonaní. Jeden pacient tak absolvoval dva testy.
 
Pre to, aby sa vyhlo duplikovaniu testov, pristúpilo NCZI k vydávaniu certifikátov o prekonaní ochorenia COVID-19 aj po pozitívnom antigénovom teste. Neplatí to však pri všetkých antigénových testoch. V prvom rade samozrejme nesmie ísť o domáci samotest. Zároveň sa musí jednať o test, ktorý je akceptovaný na úrovni Európskej únie – ide o testy vykonávané v mobilných odberových miestach (MOM). Zoznam antigénových testov akceptovaných na úrovni Európskej únie nájdete na tomto odkaze: https://health.ec.europa.eu/system/files/2022-07/covid-19_eu-common-list-antigen-tests_en.pdf 
 
Certifikáty o prekonaní ochorenia na základe pozitívneho antigénového testu začalo NCZI generovať od 16.09.2022, a to k antigénovým testom vykonaným v MOM od 05.09.2022.
 
INFORMÁCIE O ONLINE DOSTUPNOSTI
 
Bližšie informácie k tejto téme nájdete na webovom sídle MZ SR na tomto odkaze: https://health.gov.sk/Clanok?nczi-covid-ag-test-prekonanie a tiež na webovom sídle NCZI na tomto odkaze: https://www.nczisk.sk/Aktuality/Pages/Potvrdenie-o-prekonani-Covid-19-uz-aj-po-pozitivnom-AG-teste.aspx