mediPRÁVNIK chráni už 1896 ambulancií a lekární.
článok patrí do seriálu

Nový informovaný súhlas: cystoskopia

Jana Boszorményiová   |   1.12.2016

mediPRÁVNIK ambulancia vám prináša nový dokument—informovaný súhlas s cystoskopiou, ktorý je dostupný na stiahnutie v sekcii dokumenty.

Informovaný súhlas popisuje čo je cystoskopia, aké sú dôvody na jej vykonanie, akým spôsobom sa vykonáva, v čom spočíva starostlivosť pred cystoskopiou a po nej, teda čo musí pacient dodržiavať, aké lieky nemôže pred výkonom cystoskopie užívať, aké sú kontraindikácie pre výkon cystoskopie a riziká. Takisto  v dokumente nájdete aj alternatívy výkonu a riziká, ktoré hrozia, ak výkon cystoskopie odmietnete.

Použitie písomného informovaného súhlasu môže znížiť riziká, s ktorými poskytovatelia zdravotnej starostlivosti prichádzajú denne do kontaktu. Informovaný súhlas je teda dôležitý nielen ako zdroj informácii pre pacienta, ale zohráva aj dôležitú “forenznú” úlohu. Poskytovateľovi zdravotnej starostlivosti môže po vykonaní daného zákroku pomôcť preukázať v akom rozsahu bol pacient poučený v okamihu, keď vyjadroval súhlas s medicínskym zákrokom, ako aj samotný informovaný súhlas.

(Počet prečítaní: 2814)