mediPRÁVNIK chráni už 1469 ambulancií a lekární.

Môže si farmaceut/farmaceutický laborant popri svojej práci privyrobiť v inej lekárni?

Mgr. Lenka Kavarniková   |   11.8.2022

V rámci bežného života sa stáva, že zamestnanec má záujem okrem svojho hlavného pracovného pomeru vykonávať prácu aj pre iného zamestnávateľa a privyrobiť si tak. A to, či už v rámci iného trvalého pracovného pomeru alebo v rámci dohôd vykonávaných mimo pracovného pomeru. Môže však farmaceut/farmaceutický laborant vykonávať tú istú prácu súčasne vo viacerých lekárňach? Poďme sa na to pozrieť.

PODSTATA ČINNOSTI FARMACEUTA A FARMACEUTICKÉHO LABORANTA V LEKÁRNI
 
V zmysle právnej úpravy spočíva rozdiel medzi farmaceutom a farmaceutickým laborantom v tom, že farmaceut je oprávnený vydávať v lekárni pacientom lieky na lekársky predpis, zatiaľ čo farmaceutický laborant môže vydávať pacientom iba voľnopredajné lieky. Ich postavenie v rámci lekárne vyplýva najmä z dosiahnutého vzdelania - farmaceut je absolventom vysokej školy v odbore farmácia a farmaceutický laborant má stredoškolské vzdelanie na zdravotníckej škole.
 
V bežnom živote človeka môže nastať situácia, kedy sa u človeka vzbudí záujem privyrobiť si popri svojom hlavnom pracovnom pomere.  Môže však zamestnanec pracovať u viacerých zamestnávateľov súčasne? Môže dokonca pre iného zamestnávateľa vykonávať rovnakú činnosť ako pre svojho hlavného zamestnávateľa? Áno, ale je dôležité podotknúť, že výkon inej zárobkovej činnosti počas trvalého pracovného pomeru je možný len za určitých podmienok.
 
V uzamknutej časti, ktorá je dostupná pre predplatiteľov služby mediPRÁVNIK mini Lekáreň, Lekáreň na kľúč, Lekáreň na kľúč PREMIUM sa dozviete, čo musí zamestnanec splniť v prípade, ak chce vykonávať popri svojom hlavnom zamestnaní inú zárobkovú činnosť.

Ste tu nový?

Bezplatne sa zaregistrujte a my vám na privítanie
darujeme jeden článok zadarmo!

Už u nás máte účet?

Uzamknutú časť článku si môžete kúpiť za 3 € s DPH,
alebo ho získate ako súčasť jedného z balíčkov.

Chcem tento článok za

3 €

Prístup k článkom ako súčasť balíka

od 7 € / mesiac