mediPRÁVNIK chráni už 1896 ambulancií a lekární.

Kedy poskytujem cezhraničnú zdravotnú starostlivosť a aké povinnosti sa stým spájajú?

Mgr. Miriam Tipánová   |   17.2.2020

Poskytovateľ zdravotnej starostlivosti má väčšinou aj takých pacientov, ktorí sú zdravotne poistení v inom členskom štáte. V tomto prípade, by mal lekár posúdiť, či poskytuje cezhraničnú zdravotnú starostlivosť alebo nie. Je do dôležité preto, aby vedel posúdiť, či má splniť povinnosti s tým súvisiace.

Ak máte pacientov, ktorí sú zdravotne poistení v inom členskom štáte, musíte najprv posúdiť, či vôbec ide o cezhraničnú zdravotnú starostlivosť. Nie každému pacientovi, ktorý je zdravotne poistení v inom členskom štáte budete automaticky poskytovať cezhraničnú zdravotnú starostlivosť.

Čo je vlastne cezhraničná zdravotná starostlivosť?

Cezhraničná zdravotná starostlivosť je zdravotná starostlivosť poskytovaná alebo indikovaná poistencovi v inom členskom štáte Európskej únie, ktorú poistenec uhrádza poskytovateľovi zdravotnej starostlivosti iného členského štátu Európskej únie priamo. Zákon v tejto spojitosti uvádza aj negatívne vymedzenie. Cezhraničnou zdravotnou starostlivosťou nie je sociálna služba, odber, testovanie, spracovanie, konzervácia, skladovanie alebo distribúcia orgánov, tkanív alebo buniek na účely transplantácie, ani program očkovania obyvateľstva proti infekčným chorobám, ktoré sú zamerané výlučne na ochranu zdravia obyvateľov Slovenska.

V uzamknutej časti, ktorá je mediPRÁVNIK mini, ambulancia na kľúč, ambulancia na kľúč exclusive sa dozviete, kedy pôjde o cezhraničnú zdravotnú starostlivosť, aké situácie môžu v praxi nastať a ako má poskytovateľ pri nich postupovať. Taktiež sa dozviete o povinnostiach, ktoré súvisia s cezhraničnou zdravotnou starostlivosťou a informáciu o tom, na koho sa môžete obrátiť v prípade nejasností.

Ste tu nový?

Bezplatne sa zaregistrujte a my vám na privítanie
darujeme jeden článok zadarmo!

Už u nás máte účet?

Uzamknutú časť článku si môžete kúpiť za 3 € s DPH,
alebo ho získate ako súčasť jedného z balíčkov.

Chcem tento článok za

3 €

Prístup k článkom ako súčasť balíka

od 7 € / mesiac

(Počet prečítaní: 1786)