mediPRÁVNIK chráni už 1387 ambulancií a lekární.

Aprílovým webinárom mediPRÁVNIK nás prevádzala novinárka Zuzana Kovačič Hanzelová.

redakcia mediPRÁVNIK   |   3.5.2022

Január 2022 v téme preskripcie priniesol viacero noviniek. Týmto novinkám sme sa venovali v našom januárovom vydaní webináru. Ale zákonodarca viacerými zmenami v novom rozhodnutí osobitne vymedzil podmienky delegovaného predpisovania. Na tieto zmeny sme reagovali aprílovým webinárom.

Vo štvrtok 28.4.2022 o 17.00 sme si „posvietili“ na spomínané zmeny vo vydanom rozhodnutí MZ SR.  Spolu s 250 súbežnými divákmi vysielania sme sa zaoberali týmito okruhmi:

  • rozdiely medzi slangovým jazykom a zákonnými pojmami (vysvetlili sme kto je „predpisujúci lekár“, „lekár oprávnený predpísať“, „nezmluvný lekár“, „odborný lekár“, „poverujúci lekár“ a  „poverený lekár“) - aký to má dopad na prax lekára pri predpisovaní liekov,
  • jasne a zrozumiteľne sme podali update právneho stavu, hlavne špeciálnej zmeny týkajúcej sa predpisovania od 18.2.2022 (rozhodnutie ministra č. Z012564-2022),
  • objasnili sme, ako má lekár postupovať pri predpise lieku/ZP/DP keď prepúšťa pacienta z nemocnice, a či je možná delegácia na všeobecného lekára,
  • dotkli sme sa uplatňovania repetatur pri hospitalizovaní pacienta a aký dopad má hospitalizácia na platnosť súhlasu zdravotnej poisťovne,
  • neobišli sme ani najnovšie zmeny pri delegácii predpisu  v ambulantnej sfére (rozhodnutie MZSR z 15.2.2022) a dopadov pre všeobecných lekárov a špecialistov,
  • prešli sme si časové podmienky platnosti delegovaného predpisovania,
  •  nechýbala ani téma odborných odporúčaní vydaných špecialistom v roku 2021 a ich platnosť po 1.1.2022,
  • a samozrejme otázky zodpovednosti za porušenie IO/PO pri delegovanom predpise, ako zodpovedá pri výdaji lekáreň,
  • a na záver sme prešli aj predpis a výdaj zdravotníckych pomôcok na inkontinenciu a bezlepkových potravín od 1.4.2022 a čo táto zmena znamená pre lekára a čo znamená pre lekáreň/výdajňu.

Ako ste mali možnosť vidieť, počas webináru a ani pri jeho príprave sme sa nenudili vzhľadom na obsažnosť tohto vydania.
 
Webinárom nás odborne sprevádzal JUDr. Ivan Humeník, PhD. z advokátskej kancelárie h&h PARTNERS a webinár výborne moderovala pani Zuzana Kovačič Hanzelová. To, že téma bola viac ako užitočná, potvrdzovala aj obohacujúca diskusia na záver.
 
Nestihli ste priamy prenos? Nevadí! Webinár je naďalej dostupný na tomto linku. Aktuálne (stav k 3.5.) má webinár 1270 zhliadnutí.
 
Už teraz sa s vami tešíme na nasledujúci webinár v máji a to presne 26.5. o 17.00 na tomto linku. Téma webináru bude zverejnená na vyššie uvedenom linku a v článku na našom portáli už o pár dní.
 
Prihláste sa na odber, aby ste nezmeškali naše nové vydania. Kliknite na link a nezabudnite si zapnúť upozornenia na nové videá (zvonček). Sledujte nás. Stále viac pre Vašu bezpečnosť.