mediPRÁVNIK chráni už 1896 ambulancií a lekární.

Ako ovplyvnila novela Zákona o liekoch predpisovanie dietetických potravín?

JUDr. Ivan Humeník, PhD., Mgr. Ing. Lenka Beňušová   |   16.2.2022

Novela zákona č. 362/2011 Z. z. Zákon o liekoch a zdravotníckych pomôckach a o zmene a doplnení niektorých zákonov (ďalej len „Zákon o liekoch“) upravuje  predpisovanie, výdaj a podávanie  liekov, ale aj dietetických potravín. Predĺžila sa aj doba, na ktorú môže pacient dostať lieky po prepustení z nemocnice. Nie všetky situácie bežnej praxe však majú jednoznačnú oporu v zákone.

V našich článkoch sme sa už viac krát venovali problematike predpisovania liekov a dietetických potravín. Venovali sme sa hlavne zmenám, ktoré v súvislosti s tým nastali po novelizácii Zákona o liekoch. 
 

PREDPISOVANIE LIEKOV PACIENTOVI PO PREPUSTENÍ Z NEMOCNICE
 
Predpisovať lieky, pomôcky a potraviny je oprávnený lekár a zubný lekár, ktorý poskytuje zdravotnú starostlivosť (ďalej len „ZS“).
 
V prípade, ak sa pacient dostane do nemocnice, pri jeho prepustení mu môžu byť predpísané lieky, ktoré mu boli určené na liečbu. Pôvodne bola doba, na ktorú bolo možné pacientovi takto lieky predpísať, 3 dni. Z pôvodných 3 dní sa doba predĺžila najviac na dobu 30 dní. Samozrejme aj v danom prípade musia byť lieky predpisované v súlade s preskripčnými a indikačnými obmedzeniami.
 
V uzamknutej časti, ktorá je dostupná pre predplatiteľov služby mediPRÁVNIK mini Ambulancia, Ambulancia na kľúč, Ambulancia na kľúč PREMIUM sa dozviete, ako upravuje predpisovanie dietetických potravín zákon a aké ďalšie informácie je v danom prípade potrebné brať do úvahy.
 

Ste tu nový?

Bezplatne sa zaregistrujte a my vám na privítanie
darujeme jeden článok zadarmo!

Už u nás máte účet?

Uzamknutú časť článku si môžete kúpiť za 3 € s DPH,
alebo ho získate ako súčasť jedného z balíčkov.

Chcem tento článok za

3 €

Prístup k článkom ako súčasť balíka

od 7 € / mesiac

(Počet prečítaní: 685)