mediPRÁVNIK chráni už 1943 ambulancií a lekární.

Aké zmeny v delegovanom predpisovaní nastali od 1. augusta?

Mgr. Lenka Kavarniková   |   16.8.2023

Zákon o liekoch (z. č. 362/2011 Z.z.) prešiel opäť ďalšími zmenami, ktoré sa dotkli s účinnosťou od 1. augusta aj delegovaného predpisovania liekov/zdravotníckych pomôcok/dietetických potravín. Zavedená bola aj jedna veľmi dôležitá povinnosť lekárov predpisovať lieky, ktoré pacientovi indikovali po vyšetrení. Poďme sa ale na všetko pozrieť pekne postupne.

AKO VYZERAL DELEGOVANÝ PREDPIS PRED 1. AUGUSTOM?
 
Pred 1. augustom tohto roka bolo základom delegovaného predpisu to, že išlo o vzťah medzi poverujúcim a povereným lekárom. Predpisujúci lekár, ktorý deleguje predpis sa nazýval „poverujúci lekár“ a lekár, ktorý sa rozhodol poverujúcemu lekárovi kolegiálne pomôcť sa nazýval „povereným lekárom“. Poverujúci lekár sa na delegovanom predpise mohol dohodnúť s lekárom akejkoľvek špecializácie (podstatné je to, aby šlo o lekára, ktorý je spôsobilý predpisovať).
 
Pre delegovaný predpis boli stanovené v rámci predošlej právnej úpravy dve časové limitácie, a to:

  • Prvá limitácia – delegované predpisovanie bolo možné realizovať maximálne (neprerušene) počas 2 mesiacov
  • Druhá limitácia – poverujúci lekár mohol delegovať predpisovanie voči konkrétnemu pacientovi maximálne 3 krát počas kalendárneho roka. Z toho vyplývalo, že voči konkrétnemu pacientovi mohol poverujúci lekár počas kalendárneho roku delegovať predpisovanie na max. 3 dvojmesačné periódy 

Poverenie na predpis bolo výsledkom dohody medzi poverujúcim a povereným lekárom, tento atribút zákon o liekoch explicitne zdôrazňoval – teda len samotné doručenie „poverenia“ pacientom nezakladalo pre lekára takéhoto pacienta právnu povinnosť lieky uvedené v poverení predpisovať namiesto poverujúceho lekára.
 
DELEGOVANÝ PREDPIS JE STÁLE KONCIPOVANÝ AKO OPRÁVNENIE VŠEOBECNÉHO LEKÁRA NA PREDPIS
 
Od 1. augusta je podstatou delegovaného predpisovania vzájomný vzťah medzi odborným lekárom, ktorý dáva odporúčanie na predpis všeobecnému lekárovi a všeobecným lekárom, ktorý na základe odporúčania odborného lekára predpisuje. Zákon o liekoch dokonca obsahuje už aj definíciu, koho je možné považovať za odborného lekára. Odborným lekárom sa má na mysli lekár so špecializáciou v špecializačnom odbore inom ako všeobecné lekárstvo.
 
Pri delegovanom predpise je ale potrebné stále vnímať, že aj keď odborný lekár vystaví všeobecnému lekárovi/pediatrovi odporúčanie na predpis, pre všeobecného lekára/pediatra je to stále len oprávnenie a nie povinnosť na základe vystaveného odporúčania pacientovi liek/ZP/DP predpísať.
 
V uzamknutej časti, ktorá je dostupná pre predplatiteľov služby mediPRÁVNIK mini Ambulancia, Ambulancia na kľúč, Ambulancia na kľúč PREMIUM sa dozviete o tom, aké podmienky platia pre delegovaný predpis od 1. augusta 2023. Tiež si povieme, kto je zodpovedný za správnu indikáciu a prípadné porušenie preskripčných a indikačných obmedzení pri delegovanom predpise.
 

Ste tu nový?

Bezplatne sa zaregistrujte a my vám na privítanie
darujeme jeden článok zadarmo!

Už u nás máte účet?

Uzamknutú časť článku si môžete kúpiť za 3 € s DPH,
alebo ho získate ako súčasť jedného z balíčkov.

Chcem tento článok za

3 €

Prístup k článkom ako súčasť balíka

od 7 € / mesiac

(Počet prečítaní: 949)