mediPRÁVNIK chráni už 1521 ambulancií a lekární.

Webinár č. 9 - Kto áno a kto už nie? Hrozí lekárovi právny postih za výber pacientov pri triáži?

redakcia mediPRÁVNIK   |   22.11.2021

Opäť sme sa dostali tam, kde sme si počas leta ešte možno mysleli, že sa už nedostaneme. Nádejali sme sa, že katastrofa jari 2021 sa už nezopakuje. Dnes sa však nemocnice plnia, lekári a sestry nestíhajú. Míňajú sa zdroje, míňajú sa sily. Každý deň sa rozhoduje, ktorému pacientovi sa poskytne aká starostlivosť. Každý lekár, ktorý musí takéto rozhodnutia urobiť si určite kladie otázku, kde sú hranice jeho právnej zodpovednosti a čo mu potenciálne hrozí od pacienta, ktorému nebolo vyhovené (alebo jeho príbuzných), tak ako si on, alebo jeho rodina predstavovali. Témou webináru nás prevedie advokát z advokátskej kancelárie h&h PARTNERS JUDr. Ivan Humeník, PhD. a hosťami budú prof. Mgr. Andrea Madarasová Gecková, PhD. z Fakulty sociálnych a ekonomických vied Univerzity Komenského v Bratislave a Ústavu psychológie, zdravia a metodológie výskumu na Lekárskej fakulte UPJŠ v Košiciach a zástupca primára v Ambulancii anesteziológie a intenzívnej medicíny Fakultnej nemocnice s poliklinikou J. A. Reimana Prešov MUDr. JUDr. Peter Firment.

Počas webináru sa pozrieme na tieto okruhy otázok:

  • Halóóó, ale veď triáž porušuje pacientské práva! Skutočne?
  • Vek, ochorenia, či krehkosť? Čo je to triáž a akými princípmi by mal byť lekár vedený pri rozhodovaní o tom, ktorému pacientovi sa aká zdravotná starostlivosť poskytne.
  • Aký je vzťah medzi ukončovaním úpornej liečby a triážou.
  • Boli sme pri tom! Porozprávame príbeh prípravy odborného usmernenia MZSR týkajúceho sa triáže a v čom vidíme jeho plusy ale aj nevyužitú príležitosť.
  • Vysvetlíme, či je možné sa o usmernenie MZSR oprieť, či už núdzový stav je alebo nie je.
  • Mal by lekár do rozhodovania zapojiť aj pacienta a jeho príbuzných?
  • Hrozí lekárovi právny postih kvôli tomu, že nekonal "až za roztrání těla"? Aké sú právne riziká "nepripojenia" pacienta na ventilátor?
  • Neredukujme sa len na rozhodovacie stroje. Skúsenosti s covidovými pacientmi zasahujú najlhbšie vnútro lekára a sestry – čo odporúča psychológia?
  • Cítite sa vyčerpaní a nevidíte svetlo na konci tunela? Dolieha na vás zodpovednosť za terapeutické rozhodnutia? Ponúkneme dôležité psychologické odporúčania ako predísť najhoršiemu.

Webinár bude vysielaný vo štvrtok, 25. novembra 2021 od 17.00 h do 18.30 h na YouTube kanáli a sledovať ho môžete na odkaze https://youtu.be/wqX5VWTqxQU. Prístup na webinár je bezplatný a počet divákov nie je limitovaný. Ak ho nestihnete v riadnom vysielacom čase, pozrieť si ho môžete aj zo záznamu, a to na tom istom odkaze. Nezabudnite kliknúť na ‘zvonček‘ a nastaviť si pripomienku.

Máte otázku, ktorá vás k tejto téme zaujíma? Pošlite nám ju vopred emailom na podpora@medipravnik.sk alebo ju položte počas vysielania cez slid.do: #medipravnik https://app.sli.do/event/60mst83j

Webinár organizuje: h&h PARTNERS, advokátska kancelária s.r.o., Mäsiarska 6, 04001 Košice, office@hhpartners.eu,+421 55 694 39 91. Zmena programu je vyhradená.

(Počet prečítaní: 567)