mediPRÁVNIK chráni už 1919 ambulancií a lekární.
článok patrí do seriálu

Veľký sprievodca vystavovaním e-PN pre špecialistov aj všeobecných lekárov - 1. časť

Mgr. Katarína Uhrinová   |   9.3.2023

Novela zákona o sociálnom poistení (z. č. 461/2003 Z.z.) sa v značnej miere dotkla aj oblasti potvrdzovania dočasnej práceneschopnosti, v ktorej spôsobila obrovský prevrat. Zavedenie tzv. e-PN je aj naďalej pre mnohých komplikovanou a záhadnou skutočnosťou. V nasledujúcich riadkoch vám priblížime kľúčové zmeny, ktoré je potrebné pri téme e-PN mať na pamäti.
 

Administratíva, nepriateľ všetkých lekárov. Tomuto súperovi už ale odzvonilo. Všetci to istotne dôverne poznáte – čakáreň plná chorých, ubolených, častokrát nahnevaných pacientov a na stole čaká kopa tlačív na potvrdenie dočasnej práceneschopnosti. Práve z dôvodu zbytočnej administratívnej záťaže volalo mnoho lekárov po zmene, riešení, ktoré by ich od tejto neprimeranej záťaže a vypisovania tlačív odbremenilo.
 
Prijatím novely zákona o sociálnom poistení došlo aj k novelizácii zákona o zdravotnej starostlivosti (zákon č. 576/2004 Z. z.), ktorá s účinnosťou od 1. júna 2022 spôsobila signifikantné zmeny v zaužívanom systéme vystavovania potvrdení o dočasnej práceneschopnosti, tzv. PNiek. Klasickú PNku – päť stranové tlačivo predpísané Sociálnou poisťovňou, nahradil elektronický záznam o dočasnej pracovnej neschopnosti, tzv. e-PN. To znamená, že lekári, ktorí boli oprávnení posudzovať a rozhodovať o vystavení potvrdenia o dočasnej pracovnej neschopnosti pacienta ešte pred prijatím novely, môžu od jej účinnosti vystavovať PNky v elektronickej forme.
 
V uzamknutej časti, ktorá je dostupná pre predplatiteľov služby mediPRÁVNIK mini, Ambulancia na kľúč, Ambulancia na kľúč PREMIUM, sa dozviete, ktorí lekári budú potvrdzovať PNky a tiež od kedy nadobudne táto zmena účinnosť.

Ste tu nový?

Bezplatne sa zaregistrujte a my vám na privítanie
darujeme jeden článok zadarmo!

Už u nás máte účet?

Uzamknutú časť článku si môžete kúpiť za 3 € s DPH,
alebo ho získate ako súčasť jedného z balíčkov.

Chcem tento článok za

3 €

Prístup k článkom ako súčasť balíka

od 7 € / mesiac

(Počet prečítaní: 866)