mediPRÁVNIK chráni už 1896 ambulancií a lekární.

Môže byť lekárovi uložený výkon pracovnej povinnosti mimo zdravotníckeho zariadenia?

JUDr. Katarína Tomková   |   30.10.2020

Vzhľadom na zhoršujúcu sa situáciu súvisiacu s druhou vlnou koronavírusu COVID-19 a nedostatkom zdravotníckeho personálu predpokladáme, že na kompetentné orgány (napr. okresné úrady), ktoré sú oprávnené na vydávanie písomných príkazov na vykonávanie pracovnej povinnosti sa bude obracať čoraz viac poskytovateľov zdravotnej starostlivosti s nedostatkom kvalifikovaných zdravotníckych pracovníkov. V nadväznosti na to môže byť lekárovi doručený príkaz na výkon pracovnej povinnosti.

Otázok k tejto téme je množstvo, preto sme túto tému rozdelili na dve samostatné články, v ktorým odpovedáme na základné otázky. V prvej časti sme sa venovali otázkam čo je pracovná povinnosť, ako postupuje úrad pri výbere lekárov a čo lekárom hrozí ak odmietne prijať príkaz na výkon pracovnej povinnosti.

1. Čo robiť v prípade, ak potrebujem ostať v ambulancii?

Vždy je potrebné skontrolovať, či nespadáte pod výnimky, kedy vám nemôže byť uložený výkon pracovnej povinnosti. Ak nespadáte pod výnimky, tak máte možnosť písomne požiadať príslušný okresný úrad o zrušenie písomného príkazu a o oslobodenie od pracovnej povinnosti.

Okresný úrad vás môže, ale nemusí oslobodiť. V každom prípade odporúčame, aby ste sa do času oslobodenia dostavili na určené miesto a v určenom čase, v opačnom prípade vám môže byť udelená pokuta do výšky 3.300 eur.

Ak žiadate o oslobodenie od pracovnej povinnosti z dôvodu telesnej alebo duševnej nespôsobilosti, tak túto skutočnosť je potrebné preukázať úradným potvrdením lekára alebo rozhodnutím príslušného štátneho orgánu.

V uzamknutej časti, ktorá je dostupná pre predplatiteľov služby mediPRÁVNIK mini, ambulancia na kľúč, ambulancia na kľúč PREMIUM sa dozviete, či môžete okresný úrad požiadať, aby ma vyškrtol zo zoznamu lekárov, ktorým môže byť uložený výkon pracovnej povinnosti, za akých podmienok Vám nemôže byť uložený výkon pracovnej povinnosti, či môže okresný úrad uložiť výkon pracovnej povinnosti mimo zdravotníckeho zariadenia, v ktorom pracujete, čo robiť ak ochoriete a aké sankcie Vám môžu byť uložené.

Ste tu nový?

Bezplatne sa zaregistrujte a my vám na privítanie
darujeme jeden článok zadarmo!

Už u nás máte účet?

Uzamknutú časť článku si môžete kúpiť za 3 € s DPH,
alebo ho získate ako súčasť jedného z balíčkov.

Chcem tento článok za

3 €

Prístup k článkom ako súčasť balíka

od 7 € / mesiac

(Počet prečítaní: 1439)