mediPRÁVNIK chráni už 1900 ambulancií a lekární.

Hrozí lekárovi právny postih za výber pacientov pri triáži? Pozrite si záznam nášho webinára.

redakcia mediPRÁVNIK   |   29.11.2021

Nemocnice sa aktuálne plnia pacientmi s ochorením COVID-19, lekári a sestry nestíhajú. Míňajú sa zdroje, míňajú sa sily. Každý deň sa rozhoduje, ktorému pacientovi sa poskytne aká starostlivosť. Každý lekár, ktorý musí takéto rozhodnutia urobiť si určite kladie otázku, kde sú hranice jeho právnej zodpovednosti a čo mu potenciálne hrozí od pacienta, ktorému nebolo vyhovené (alebo jeho príbuzných), tak ako si on, alebo jeho rodina predstavovali. O tejto téme sme sa rozprávali vo webinári, ktorý sa uskutočnil vo štvrtok 25. novembra 2021. Hovorili sme o týchto i ďalších otázkach. Hosťami webináru boli advokát JUDr. Ivan Humeník, PhD. z advokátskej kancelárie h&h PARTNERS, prof. Mgr. Andrea Madarasová Gecková, PhD. z Fakulty sociálnych a ekonomických vied Univerzity Komenského v Bratislave a Ústavu psychológie, zdravia a metodológie výskumu na Lekárskej fakulte UPJŠ v Košiciach a zástupca primára v Ambulancii anesteziológie a intenzívnej medicíny Fakultnej nemocnice s poliklinikou J. A. Reimana Prešov MUDr. JUDr. Peter Firment.

Počas webináru sme sa pozreli na tieto okruhy otázok:

  • Porušuje triáž skutočne pacientske práva?
  • Vek, ochorenia, či krehkosť? Čo je to triáž a akými princípmi by mal byť lekár vedený pri rozhodovaní o tom, ktorému pacientovi sa aká zdravotná starostlivosť poskytne.
  • Aký je vzťah medzi ukončovaním úpornej liečby a triážou.
  • Hovorili sme o tom, ako sa pripravovalo odborné usmernenie MZSR týkajúce sa triáže a v čom sú jeho plusy ale aj nevyužitá príležitosť.
  • Rovnako aj o tom, či je možné sa o usmernenie MZSR oprieť, či už núdzový stav je alebo nie je.
  • Hľadali sme o odpoveď na otázku, či by mal lekár do rozhodovania zapojiť aj pacienta a jeho príbuzných?
  • Hrozí lekárovi právny postih kvôli tomu, že nekonal "až za roztrhání těla"? Aké sú právne riziká "nepripojenia" pacienta na ventilátor?
  • Skúsenosti s covidovými pacientmi zasahujú najhlbšie vnútro lekára a sestry. Psychologička hovorila o tom, čo radí, aby nedošlo k najhoršiemu, keď na zdravotníckych pracovníkov dolieha zodpovednosť za terapeutické rozhodnutia.

Snažíme sa, aby ste sa k obsahu webinárov mohli kedykoľvek vrátiť alebo si ich pozrieť v čase, ktorý vám bude vyhovovať, a preto ich pre vás nahrávame a sprístupňujeme bezplatne. Záznam z novembrového webinára nájdete na nasledujúcom odkaze: Kto áno a kto už nie? Hrozí lekárovi právny postih za výber pacientov pri triáži?

S informáciami o ďalšom webinári sa vám ozveme už v najbližších týždňoch, no ak chcete byť informovaní aj o iných podujatiach, ktoré organizujeme a dostávať pravidelný newsletter o legislatívnych novinkách, zaujímavých článkoch a podcastoch, ktoré vám prinášame na portáli mediPRÁVNIK.sk, zaregistrujte sa bezplatne na https://www.medipravnik.sk/registracia/.

V prípade akýchkoľvek otázok nás neváhajte kontaktovať na adrese podpora@medipravnik.sk.

Webinár organizovala: h&h PARTNERS, advokátska kancelária s.r.o., Mäsiarska 6, 04001 Košice, office@hhpartners.eu,+421 55 694 39 91. Zmena programu je vyhradená.

(Počet prečítaní: 1103)