mediPRÁVNIK chráni už 1959 ambulancií a lekární.

Čo prinesie rok 2023 pre poskytovateľov zdravotnej starostlivosti?

Mgr. Lenka Kavarniková, JUDr. Ivan Humeník, PhD.   |   11.1.2023

Každým rokom sa oblasť zdravotníctva mení v rozsahu prijatých legislatívnych zmien. Nevynímajúc rok 2023, ktorý prinesie pre poskytovateľov zdravotnej starostlivosti ďalšie novinky. Hlavnú rolu by mal pre rok 2023 zohrávať rozsiahly návrh novely zákona o liekoch (z. č. 362/2011 Z.z.), ktorý čaká na svoje schválenie. V najbližších riadkoch sa pozrieme na to, čo prinesie rok 2023 pre poskytovateľov zdravotnej starostlivosti.

POVINNOSŤ VYSTAVOVANIA POTVRDENIA O PRÁCENESCHOPNOSTI ELEKTRONICKY
 
Od júna 2022 došlo k zavedeniu elektronického potvrdzovania dočasnej pracovnej neschopnosti (ďalej len „PN“). Podľa aktuálne platnej právnej úpravy zákona o zdravotnej starostlivosti (§ 12a ods. 1 zákona č. 576/2004 Z.z.) môžu dočasnú PN potvrdzovať:

  • všeobecný lekár (všeobecný lekár pre dospelých alebo pediater),
  • lekár so špecializáciou v odbore gynekológia a pôrodníctvo alebo 
  • nemocničný lekár, ak sa dočasná práceneschopnosť posudzuje v rámci hospitalizácie v nemocnici. 

Elektronické potvrdzovanie PN a vytváranie elektronických záznamov o dočasnej PN je koncipované v rámci legislatívy ako povinnosť lekára. S ohľadom na to, aby však lekári vystavujúci potvrdenia o PN vedeli nabehnúť na systém elektronického potvrdzovania, vytvorilo sa v rámci legislatívy tzv. prechodné obdobie. Počas prechodného obdobia existuje duálna možnosť vystavovania PN, v zmysle ktorej sa môžu lekári rozhodnúť, či PN vystavia už elektronicky alebo ešte stále na papierovom tlačive Sociálnej poisťovne. Toto prechodné obdobie trvá až do 31. mája 2023. Od 1. júna 2023 budú lekári oprávnení vystavovať PN potvrdzovať PN už len vo forme vytvárania elektronických záznamov v eZdraví.
 
Navyše počas roka 2023 sa musia lekári špecialisti (s výnimkou gynekológov, ktorí PN vystavujú už teraz) pripraviť na to, že od roku 2024 čaká vystavovanie PN aj ich, a to navyše formou vytvárania elektronických záznamov v rámci eZdravia.
 
V uzamknutej časti, ktorá je dostupná pre predplatiteľov služby mediPRÁVNIK mini Ambulancia, Ambulancia na kľúč, Ambulancia na kľúč PREMIUM sa dozviete, čo bude, v prípade schválenia novely zákona o liekoch, táto znamenať pre poskytovateľov zdravotnej starostlivosti.

Ste tu nový?

Bezplatne sa zaregistrujte a my vám na privítanie
darujeme jeden článok zadarmo!

Už u nás máte účet?

Uzamknutú časť článku si môžete kúpiť za 3 € s DPH,
alebo ho získate ako súčasť jedného z balíčkov.

Chcem tento článok za

3 €

Prístup k článkom ako súčasť balíka

od 7 € / mesiac

(Počet prečítaní: 1203)