mediPRÁVNIK chráni už 1955 ambulancií a lekární.

Čo hrozí lekárovi pri používaní neregistrovaného lieku alebo používaní lieku off label? Keď ide o "off" zapnite pozornosť na "on

redakcia mediPRÁVNIK   |   22.3.2021

Téma, ktorá rezonuje v médiách už niekoľko dní, je hlavným námetom už tretieho webinára z dielne mediPRAVNIK.sk, právna istota pre ambulancie a lekárne. Pripojiť online sa môžete už v stredu, 24. marca 2021.

Webinárom účastníkov prevedie JUDr. Ivan Humeník, PhD., odborník na medicínske právo. Do debaty si tentokrát prizval prednostu I. kliniky anestéziológie a intenzívnej medicíny UNLP Košice a LF UPJŠ a hlavného odborníka MZ SR pre anestéziológiu a intenzívnu medicínu, doc. MUDr. Jozefa Firmenta, PhD.

Spoločne sa budú venovať základným zásadám platným pre zákonné používanie liekov, nájdu odpovede na otázky kedy má hlavné slovo Štátny ústav pre kontrolu liečiv a kedy Európska lieková komisia a tiež na to, aký dopad to má na predpisujúceho lekára. Už z názvu je zrejmé, že webinár bližšie rozoberie pojem „off label“ použitie lieku a to tak z právneho, ako aj medicínskeho pohľadu a tiež sa zameria na riziká, ktoré hrozia lekárovi ak použije v liečbe liek nad rámec jeho registrácie.

Ivermektin, Sputnik V, Fentanyl Torrex či Groprinosin. Naozaj stačí povolenie MZSR na to, aby sa neregistrovaný liek mohol použiť v liečbe pacienta? Fámy a fakty o správnom postupe pri vydávaní povolenia na terapeutické použitie lieku bude ďalším z okruhov, ktoré budú nielen predmetom diskusie JUDr. I. Humeníka a MUDr. J. Firmentom, ale do ktorej sa budete môcť zapojiť aj vy v poslednej časti webinára, kedy vzniká priestor na diskusiu a odpovede na vopred zaslané otázky.

V neposlednom rade sa webinár zameria na odpoveď, či musí lekár vyhovieť požiadavke pacienta o podanie lieku, ktorý bol povolený MZSR, ak s tým samotný lekár nesúhlasí a povieme si na rovinu, kto bude zodpovedať za nežiadúce účinky neregistrovaných liekov. Či to bude štát, poskytovateľ alebo lekár.

Partnerom tretieho webináru je spoločnosť Octapharma AG, globálna zdravotnícka spoločnosť so sídlom vo švajčiarskom Lachene. Jej výrobky sú dostupné v 118 krajinách a každý rok oslovia státisíce pacientov. Zameriavajú sa na tri terapeutické oblasti: hematológia, imunoterapia a kritická starostlivosť. Octapharma je jedným z najväčších výrobcov ľudských bielkovinových produktov. Vyvíjajú a vyrábajú lieky na báze ľudských proteínov z ľudských bunkových línií a ľudskej plazmy pochádzajúce z ich vlastných centier na darovanie plazmy a iných externých zdrojov.

Druhým partnerom je NOVO NORDISK SLOVAKIA S.R.O., spoločnosť, ktorej cieľom je podnecovať zmeny na porazenie cukrovky a iných vážnych chronických ochorení, ako sú obezita, zriedkavé ochorenia krvi a zriedkavé endokrinologické ochorenia, priekopník vo vedeckých objavoch. Spoločnosť rozširuje prístup k liekom a pracuje na prevencii a konečnom vyliečení ochorení, ktoré lieči.

Webinár sa uskutoční už v stredu, 24. marca od 17.00 h a pripojíte sa k nemu bezplatne aj vy, prostredníctvom youtube na tomto linku https://www.youtube.com/watch?v=0O84YiYtPDg

Tešíme sa na stretnutie s vami!

(Počet prečítaní: 1445)