mediPRÁVNIK chráni už 1887 ambulancií a lekární.

Súkromný znalecký posudok už obstojí na súde ako dôkaz

Jana Boszorményiová   |   3.8.2016

Veľmi frekventovaným dôkazným prostriedkom v súdnych konaniach je znalecký posudok. Využíva sa najmä v prípadoch, kedy iba odborné vyjadrenie osoby nestačí, a ak ide o prípad, na posúdenie ktorého sa vyžadujú určité vedecké poznatky. Prax je taká, že súd na návrh nariaďuje znalecké dokazovanie a ustanovuje znalca, ktorý vo svojom posudku odpovedá na jemu položené otázky, ale nevyjadruje sa k právnemu posúdeniu veci – to je úlohou súdu.

Ako to bolo v minulosti?

Predchádzajúca práva úprava bola taká, že ak išlo o prípad, pri ktorom boli potrebné určité odborné znalosti, súd ustanovil znalca. Znalec bol primárne vypočutý, a ak mal súd za to, že postačuje písomný posudok, dal vypracovať znalcovi znalecký posudok.

Ako je to teraz?

Civilný sporový poriadok s účinnosťou od 1. júla 2016 priniesol niekoľko zmien. Súčasná právna úprava pripúšťa odborné vyjadrenie, avšak už ho nerobí znalec, ale odborne spôsobilá osoba, teda osoba disponujúca určitými odbornými vedomosťami (napr. lekár). Ak je vec zložitá a z toho dôvodu odporné vyjadrenie nepostačuje, na rad prichádza znalec. O vypracovanie posudku môže byť požiadaný aj znalecký ústav, ak ide o obzvlášť závažný prípad alebo posudky znalcov sú rozporné. Taktiež sa zmenila primárna potreba výsluchu – posudok bude odteraz vyhotovovaný v písomnej forme, okrem prípadu, ak by súd rozhodol inak, napr. tak, že vypočuje znalca na pojednávaní.

Súkromný znalecký posudok

Ďalším inštitútom, ktorý priniesol dosť výraznú zmenu, je súkromný znalecký posudok. To znamená, že od tohto dátumu budú mať strany konania právo predložiť znalecký posudok  bez toho, aby súd nariadil znalecké dokazovanie. Ak má takýto posudok všetky náležitosti, ktoré sú predpísané a doložku, že znalec si je vedomý následkov vedome nepravdivého znaleckého posudku, tak vtedy pri vykonávaní tohto dôkazu sa postupuje tak, ako keby išlo o znalecký posudok nariadený súdom. Pri súkromnom znaleckom posudku má znalec rovnaké práva ako pri súdom nariadeným, ak sa vyhotovuje v priebehu konania– môže nahliadať do spisu, ak sa vec týka zdravotného stavu danej osoby tak aj do zdravotnej dokumentácie a môže si robiť výpisky a kópie.

Súčinnosť strán 

V súvislosti so znaleckým dokazovaním súd môže uložiť stranám, aby sa dostavili z znalcovi, aby mu preložili  potrebné veci a vysvetlenia, aby sa podrobili lekárskemu vyšetreniu, krvnej skúške, alebo aby niečo znášali alebo vykonali.

(Počet prečítaní: 5234)