mediPRÁVNIK chráni už 1921 ambulancií a lekární.

Webinár č. 4 - Lieky vám v súčasnej pandemickej situácii môže v ambulancii predpísať aj sestra

redakcia mediPRÁVNIK   |   23.4.2021

V súvislosti s vyhláseným núdzovým stavom z dôvodu pandémie COVID-19, nastali od 13. apríla zmeny v predpisovaní liekov. Osobitná právna úprava sa týka tzv. pandemickej e-preskripcie, teda predpisu liekov, zdravotníckych pomôcok i dietetických potravín. Ustanovenie dáva inému lekárovi či sestre oprávnenie, nie však povinnosť.

Webinár s názvom Pandemická e-preskripcia na scéne! Zoznámte sa so štyrmi pravidlami pre právne bezpečný pandemický predpis. Hoci aj v rozpore s IO/PO... vám predstaví pohľad odborníka na medicínske právo, JUDr. Ivana Humeníka, PhD., a jeho hosťa, MUDr. Petra Makaru, všeobecného lekára a prezidenta Slovenskej spoločnosti všeobecného praktického lekárstva. Diskutovať budú na tieto nosné témy:

  1. Toto je atómová bomba e-preskripcie počas pandémie COVID-19. Špeciálne podmienky v detaile porovnania zákonných pravidiel pred 13. aprílom 2021 a po tomto dátume.
  2. Chcete, aby bola vaša ambulancia v tomto smere v bezpečí? Zoznámte sa so štyrmi základnými podmienkami, ktoré musia byť splnené, aby sme mohli hovoriť o tzv. „pandemickom“ predpise.
  3. Naozaj môže predpisovať akýkoľvek ošetrujúci lekár, alebo sestra?
  4. Čo keď nedodržím pri predpise preskripčné a indikačné obmedzenia? Bude takto predpísaný liek, zdravotnícka pomôcka alebo dietetická potravina uhradená na základe verejného zdravotného poistenia? Môžu byť lekár/sestra zo strany poisťovne za takýto predpis sankcionovaní?
  5. Musím vždy lieky/pomôcky/potraviny predpísať (napr. ak to pacient odo mňa vyžaduje)? Aký je vzťah medzi povinnosťou postupovať lege artis a možnosťou urobiť pandemický predpis?
  6. Prečo hrá zápis do zdravotnej dokumentácie aj pri pandemickom predpise prvé husle?

Webinár sa uskutoční online, prostredníctvom vysielania na youtube kanále, https://youtu.be/7yN25XdFcxw vo štvrtok, 29. apríla 2021 od 17.00 hod.  Pripojiť sa môžete bezplatne, počet účastníkov nie je limitovaný. Webinár si bude možné pozrieť aj zo záznamu po jeho skončení na tom istom linku.

Máte otázku, ktorá vás k tejto téme zaujíma? Pošlite nám ju emailom na podpora@medipravnik.sk vopred alebo sa nás opýtajte počas vysielania cez slid.do #preskripcia.

Partnerom v poradí 5. webináru z dielne mediPRÁVNIK.sk, právna istota pre ambulancie a lekárne, je Theramex, globálna farmaceutická spoločnosť, ktorá sa podporuje zdravotné potreby žien počas každej životnej etapy. Theramex pomohol už miliónom žien na celom svete žiť kvalitnejší život. Viac ako 400 zamestnancov pracuje na efektívnych riešeniach zameraných na pacienta, ktoré podporujú ženy všetkých vekových skupín. Úzko spolupracujú so zdravotníckymi pracovníkmi a pacientmi, aby ženám poskytli správne riešenie v čase, kedy to najviac potrebujú.

(Počet prečítaní: 1226)