mediPRÁVNIK chráni už 1940 ambulancií a lekární.

Doplnkové ordinačné hodiny – nástroj poskytovania zdravotnej starostlivosti pacientovi bez čakania a na priamu platbu

Bc. Martina Martiníková   |   26.1.2024

Ambulantná zdravotná starostlivosť poskytovaná poskytovateľom zdravotnej starostlivosti je najčastejšie poskytovaná v rámci bežných ordinačných hodín. Od 1. januára 2019 je však možné poskytovať zdravotnú starostlivosť aj počas doplnkových ordinačných hodín. Aké sú podmienky zavedenia doplnkových ordinačných hodín, ich úhrady a objednávania sa na ne cez informačný systém? Poďme sa na to spolu pozrieť z pohľadu právnej úpravy.

MOŽNOSŤ POSKYTOVANIA AMBULANTNEJ ZDRAVOTNEJ STAROSTLIVOSTI AJ MIMO ORDINAČNÝCH HODÍN
 
V nasledujúcich riadkoch sa pozrieme na samotnú podstatu ich zavedenia do právnej úpravy.  Doplnkové ordinačné hodiny boli zavedené s tým cieľom, aby poistenci zdravotnej poisťovne, s ktorou má poskytovateľ ambulantnej ZS uzatvorenú zmluvu (zmluvu o poskytovaní zdravotnej starostlivosti), mali možnosť sa objednať k lekárovi aj na konkrétny termín bez čakania, a to aj mimo riadnych ordinačných hodín. Ide o spôsob, ktorým nie sú obmedzení tí, ktorí sú objednaní v bežných ordinačných hodinách. Ich zavedenie je však dobrovoľné a každý poskytovateľ ambulantnej ZS má možnosť rozhodnúť sa, či ich bude poskytovať.
 
Dôležité je podotknúť, že poskytovanie doplnkových ordinačných hodín nie je len predĺženie bežných ordinačných hodín za úhradu, ale pri ich zavedení je potrebné dodržať podmienky stanovené zákonom o zdravotnej starostlivosti (z. č. 576/2004 Z.z.).
 
V uzamknutej časti, ktorá je dostupná pre predplatiteľov služby mediPRÁVNIK mini Ambulancia, Ambulancia na kľúč, Ambulancia na kľúč PREMIUM sa dozviete o potrebných krokoch a podmienkach zavedenia doplnkových ordinačných hodín, ktoré je potrebné splniť, ich úhrade a informačnom systéme, ktorý je potrebný na ich realizovanie.

Ste tu nový?

Bezplatne sa zaregistrujte a my vám na privítanie
darujeme jeden článok zadarmo!

Už u nás máte účet?

Uzamknutú časť článku si môžete kúpiť za 3 € s DPH,
alebo ho získate ako súčasť jedného z balíčkov.

Chcem tento článok za

3 €

Prístup k článkom ako súčasť balíka

od 7 € / mesiac