mediPRÁVNIK chráni už 1188 ambulancií a lekární.

Ambulancie, máte vypracovaný cenník v súlade so zákonom?

Mgr. Miriam Tipánová   |   24.4.2020

Poskytovanie zdravotnej starostlivosti má svoju cenu. Robíte pre svojich pacientov viac, ako je štandard preplácaný zdravotnými poisťovňami? Uvažujete o rozdelení svojich služieb na základnú starostlivosť a na nadstavbu, ktorá umožní záujemcovi získať vyšší komfort a vašej ambulancii nový zdroj príjmu?

Hneď na úvod by sme vás chceli upozorniť, že ak máte v cenníku uvedené len zdravotné výkony, ktoré vám hradí priamo pacient, tak váš cenník nespĺňa všetky náležitosti, ktoré vyžaduje zákon.

Ak nemáte vypracovaný cenník, resp. ho máte, no podľa vás nespĺňa všetky náležitosti, tak sa na nás kľudne obráťte. Naša advokátska kancelária vám pripraví  cenník ambulancie  za sumu od 360 EUR s DPH.

Ak máte nejaké otázky, zavolajte nám v pracovných dňoch medzi 8.30 – 16.30 na telefónne číslo 0948 075 965 alebo si rovno objednajte  Cenník na mieru hneď teraz – zašlite nám objednávku emailom na medipravnik(zav.)medipravnik.sk.

Vy máte otázky a my na ne máme odpovede

1. Mám zmluvu s poisťovňou, môžem si žiadať do pacienta doplatok, ak mi poisťovňa platí málo?

Nie, nemôžete. Od pacienta je možné za zdravotnú starostlivosť krytú poistením žiadať platbu len do výšky jeho spoluúčasti. Ak je formálne jeho spoluúčasť 0%, tak ambulancia nemôže od neho žiadať žiaden „doplatok“.

2. Musím mať cenník aj keď pracujem na priame platby bez zmluvy s poisťovňami?

Cenník za poskytované výkony musí mať prijatá každá ambulancia. Taktiež musí cenník predložiť samosprávnemu kraju. Nie je rozhodujúce či ambulancia má/nemá zmluvu so zdravotnou poisťovňou.

3. Som zmluvný poskytovateľ a vyberám od pacientov paušálny poplatok za „nadštandard“. Prešlo mi to na VUC-ke, teda je to v poriadku, však?

Samosprávny kraj cenník neschvaľuje, len ho berie na vedomie. Pečiatka podateľne o prijatí cenníka neznamená, že obsah cenníka je v súlade so zákonom. To isté platí v prípade, že sa vám lekár samosprávneho kraja po doručení cenníka neozval s nejakými námietkami. Obsah cenníka úrad začne preverovať v podstate až na základe podnetu od pacienta.

4. Pár eur, ktoré vyberiem od pacientov má snáď nezabije...

Vďaka Bohu nezabije, no na druhej strane... Ambulancia ktorá od pacientov vyberá neoprávnené platby môže od samosprávneho kraja dostať pokutu až do výšky 16 596 EUR. A to nie je málo a súčasne na spustenie kontroly stačí podnet od jedného nespokojného pacienta

5. Môže mi teda pacient za niečo platiť, ak som zmluvný poskytovateľ?

Ale samozrejme že áno. Musíme však starostlivo oddeliť výkony ktoré sú hradené zo zdravotného poistenia a transparentne upraviť služby a ich cenu ktoré si pacient od ambulancie môže objednať navyše.

(Počet prečítaní: 997)