mediPRÁVNIK chráni už 1904 ambulancií a lekární.

ÚDZS vydal postup o odbere tkanív a buniek z tela mŕtvych darcov na jeho pracoviskách

Jana Böszörményiová   |   22.6.2017

V polovici júna vydal Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ďalej ako „ÚDZS“) metodické usmernenie, ktorým stanovil jednotný postup pri výkone odberu tkanív a buniek z tela mŕtveho človeka – darcu, ktorý sa vykonáva na pracoviskách (pracoviská súdneho lekárstva alebo patologicko-anatomické pracovisko ÚDZS. O tom, kedy možno a kedy nemožno vykonať odber, kto odber zabezpečuje a ako sa postupuje pri odbere si povieme v tomto príspevku.

Účel odberu z tela mŕtveho človeka

Tkanivá a bunky z tiel mŕtvych darcov sa odoberajú na to, aby sa mohli transplantovať do tela živého človeka alebo na vedecko-výskumné účely.

Kedy možno vykonať odber?

Odber z tela mŕtveho darcu sa vykonáva samozrejme po smrti. No smrť nie je jediným určujúcim kritériom na odobratie buniek či tkanív. Na to aby sa takýto odber mohol zrealizovať, je potrebné prv zistiť, či mŕtva osoba neurobila ešte počas svojho života písomné vyhlásenie o tom, že s takýmto zásahom do svojho tela (t.j. odberom tkanív a buniek) nesúhlasí. Odber tkanív a buniek sa neuskutoční ani v prípade, ak osoba počas svojho života urobila písomné vyhlásenie o odmietnutí pitvy. 

Odbery tkanív a buniek sa uskutočňujú počas pracovných dní od 8.00 do 15.00, pričom v niektorých prípadoch možno odber uskutočniť aj mimo tejto určenej doby (no iba na základe písomnej žiadosti s predchádzajúcim písomným súhlasom vedúceho lekára pracoviska ÚDZS). 

Na posúdenie vhodnosti „kandidáta“ na odber je potrebné zhromaždiť viaceré potrebné informácie. Ako zdroje týchto informácii sa v praxi využívajú hlavne zdravotná dokumentácia darcu, pitevný protokol, pohovor s osobou, ktorá darcu dobre poznala, s ošetrujúcim lekárom a so všeobecným lekárom a i.

Kedy nemožno odber vykonať?

Odbery tkanív a buniek nemožno vykonať vtedy, ak:

  • osoba počas svojho života urobila písomné vyhlásenie (s overeným podpisom), že odmieta zásah do svojej telesnej integrity alebo že nesúhlasí s vykonaním pitvy po jej smrti,
  • ak bola nariadená súdna pitva orgánom činným v trestnom konaní (t.j. policajtom alebo prokurátorom),
  • ak sa jedná o anamnézu choroby neznámej príčiny,
  • ak darca bol infikovaný vírusom HIV, hepatitídou B, hepatitídou C,
  • ak použil alebo vystavil sa látke ako kyanid, zlato, ortuť olovo, ktorá by sa mohla na príjemcu tkaniva alebo bunky preniesť v dávke, ktorá by mohla ohroziť jeho zdravie,
  • ak ide o osobu s anamnézou rýchlej progresívnej demencie alebo degeneratívnej neurologickej choroby,
  • ak má darca fyzikálne príznaky (na tele), ktoré naznačujú riziko prenosnej choroby,
  • a ďalšie, špecifikované v prílohe č 3 časť B zákona č. 317/2016 Z.z. o požiadavkách a postupoch pri odbere a transplantácii ľudského orgánu, ľudského tkaniva a ľudských buniek.

Kto odber vykonáva?

Odber tkanív a buniek nemôže vykonať hociktorý zdravotnícky pracovník, ale iba odberový tím tvorený vyškolenými zamestnancami poskytovateľa zdravotnej starostlivosti - tkanivového zariadenia, ktoré je oprávnené vykonať odber, spracovanie, testovanie, skladovanie, konzervovanie a distribúciu ľudského tkaniva a buniek. 

Ako sa pri odbere postupuje?

Pred tým, než sa pristúpi k samotnému odberu, musí súdno-lekárske alebo patologicko-anatomické pracovisko ÚDZS zistiť, či osoba vyjadrila nesúhlas so zásahom do svojej telesnej integrity počas života, resp. či odmietla pitvu. Následne toto pracovisko oznámi tkanivovému zariadeniu, že „dostal“ osobu, ktorá spĺňa podmienky na odber orgánov a tkanív. 

Tkanivové zariadenie následne je povinné:

  • overiť totožnosť mŕtveho,
  • zhodnotiť výsledky laboratórnych vyšetrení zrealizovaných u darcu (ak sú k dispozícii) – pri mŕtvych darcoch sa na takéto laboratórne testy používa vzorka krvi odobratá tesne pred smrťou alebo teste po smrti, najneskôr do 24 hodín po smrti.
  • vyžiadať potvrdenie od Národnej transplantačnej organizácie o tom, že darca počas svojho života neurobil písomné vyhlásenie o odmietnutí zásahu do telesnej integrity alebo zistiť, či sa táto osoba nenachádza v zozname osôb, ktoré odmietli pitvu,
  • získať (ak je to možné) od príbuzných zomretého také informácie, ktoré by mohli mať vplyv na zdravotný stav príjemcu
  • zachytiť skutočnosť o tom, ako a kým bol darca vierohodne identifikovaný.

V prípade odberu tkanív a buniek (okrem odberu očných rohoviek) sa vždy predtým vykoná pitva, pričom v čas odberu tkanív a buniek je súbežný výkon pitvy neprípustný.

Tkanivové zariadenie je povinné odoberať tkanivá a bunky z tela mŕtveho darcu tak, aby jeho dôstojnosť nebola žiadnym spôsobom znížená. Odber sa vykonáva bez prítomnosti iných mŕtvych tiel. Po vykonaní odberu sa vykoná rekonštrukcia tela darcu takým spôsobom, aby sa čo najviac približovalo pôvodnému vzhľadu, pričom táto správnosť vykonania rekonštrukcie podlieha kontrole  zo stany ÚDZS.

(Počet prečítaní: 1865)