mediPRÁVNIK chráni už 1904 ambulancií a lekární.

Ako sa dotkne novela zákona o znalcoch lekárov zapísaných v zozname znalcov

Katarína Tomková   |   22.9.2017

Do medzirezortného pripomienkového konania Ministerstvo spravodlivosti Slovenskej republiky predložilo návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 382/2004 Z. z. o znalcoch, tlmočníkoch a prekladateľoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (ďalej v texte len „zákon o znalcoch“). V tomto príspevku načrtneme najpodstatnejšie zmeny, ktoré čakajú lekárov, zapísaných v zozname znalcov, avšak závery platia rovnako aj pre tlmočníkov a prekladateľov.

Novela zákona o znalcoch poskytuje znalcom istú pomoc pri výkone ich činnosti, súčasne však do niektorých ustanovení je premietnutá zvýšená verejná kontrola v konaniach pri vyvodzovaní zodpovednosti nie len voči znalcom, ale aj tlmočníkom a prekladateľom.

Bezdôvodné odmietnutie vypracovania znaleckého posudku, prieťahy, pochybenie?

Pre súdy, orgány činné v trestnom konaní, alebo ďalšie orgány verejnej moci, ktoré využívajú služby znalcov, tlmočníkov, či prekladateľov, je zavedená nová informačná povinnosť. V prípade podozrenia, že znalec, tlmočník alebo prekladateľ bezdôvodne odmietol vykonať činnosť, spôsobil prieťahy alebo odborne pochybil, budú povinné o tom informovať ministerstvo spravodlivosti.

Zavedenie takejto povinnosti môže prispieť k tomu, aby sme získavali potrebné informácie o pochybeniach znalcov, tlmočníkov, či prekladateľov a mohli tak okamžite konať.

Rozhodnutia ministerstva o potrestaní znalca, tlmočníka, či prekladateľa ako aj informácie o uložení sankcie by mali byť zverejňované na webe ministerstva.

Prerušenie výkonu znaleckej činnosti

Zavádza sa možnosť prerušenia výkonu činnosti na vlastnú písomnú žiadosť znalca, tlmočníka alebo prekladateľa, ak existuje dôvod osobitného zreteľa. 

Dôvodom hodným osobitného zreteľa je najmä:

  • čerpanie materskej dovolenky alebo rodičovskej dovolenky,
  • dlhodobý pobyt v zahraničí, alebo
  • dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav.

O prerušenie výkonu činnosti možno požiadať na obdobie v trvaní najmenej šesť mesiacov a maximálna dĺžka jedného prerušenia môže predstavovať dva roky.

Osoba zapísaná v zozname môže požiadať o prerušenie výkonu činnosti aj opakovanie, najviac však trikrát.

Vzdelanie znalca

V návrhu zákona precizujeme aj úpravu vzdelania, ako podmienky na zápis do zoznamu znalcov. Ministerstvo v zákone presne určuje, čo možno považovať za vzdelanie potrebné na výkon znaleckej činnosti. Potrebným vzdelaním bude po novom iba vysokoškolské vzdelanie II. stupňa, ak je ho možné v danom odbore dosiahnuť. Prípadne najvyššie vzdelanie, ktoré je možné získať v danom odbore. 

Podmienky na zápis fyzických osôb do zoznamu znalcov:

  1. je spôsobilá na právne úkony v plnom rozsahu,
  2. je bezúhonná,
  3. získala vzdelanie v odbore; v prípade znalcov vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa v študijnom odbore zameranom na odbor alebo odvetvie, ktoré je predmetom písomnej žiadosti o zápis, inak najvyššie vzdelanie, ktoré je možné získať v danom odbore,
  4. úspešne skončila osobitné vzdelávanie o spôsobe výkonu činnosti podľa tohto zákona („odborné minimum“),
  5. po získaní vzdelania v odbore vykonáva prax v odbore, ktorý je predmetom činnosti, v trvaní najmenej päť rokov a v prípade znalcov najmenej sedem rokov,
  6. zložila skúšku z odboru alebo odvetvia, ktoré je predmetom žiadosti o zápis a ktorou preukazuje svoju odbornú spôsobilosť („odborná skúška“),
  7. úspešne skončila špecializované vzdelávanie, ak ide o zapísanie do zoznamu pre odbor alebo odvetvie, v ktorom je takéto vzdelávanie ustanovené vykonávacím predpisom,
  8. má materiálne vybavenie postačujúce na výkon činnosti v odbore alebo odvetví, ktoré je predmetom písomnej žiadosti o zápis,
  9. nebola v posledných troch rokoch právoplatne vyčiarknutá zo zoznamu alebo jej neplynie zákaz výkonu činnosti,
  10. zložila sľub.

30-dní na zloženie preddavkov za znalečné

Ministerstvo v návrhu zákona reaguje aj na podnety od znalcov, tlmočníkov a prekladateľov, ktorí vykonávajú činnosť na základe ustanovenia súdom, pričom poukazuje na to, že znalečné alebo tlmočné je im uhrádzané so značným časovým odstupom niekoľkých mesiacov, často až rokov. 

Ministerstvo preto navrhuje, že ak súd alebo iný orgán verejnej moci ustanoví znalca, tlmočníka alebo prekladateľa, tak súčasne uloží povinnosť zložiť preddavok za znalečné a tlmočné na účet znalca, tlmočníka, či prekladateľa do 30 dní.

Využitie informácii získaných pri znaleckej činnosti na vedecké, výskumné alebo vzdelávacie účely.

Ďalšou novinkou je prelomenie mlčanlivosti

Povinnosť mlčanlivosti sa nevzťahuje na použitie informácií na vedecké, výskumné alebo vzdelávacie účely. Znalec, tlmočník alebo prekladateľ musí dbať na to, aby použitím informácií, ktoré sa dozvedel pri výkone alebo v súvislosti s výkonom činnosti, nevznikla ujma žiadnej z osôb, ktorých sa použité informácie týkajú.

Podľa názoru ministerstva to môže pomôcť ďalšiemu rozvoju a vzdelávaniu znalcov.

Formálne a obsahové náležitosti znaleckého posudku

V návrhu precizujeme aj to, čo všetko má obsahovať a ako má vyzerať znalecký posudok, či preklad, aby už viac nedochádzalo k rôznym interpretáciám. Bližšie sa však tejto problematike budeme venovať v pokračovaní článku.

Upozorňujeme, že v tomto štádiu ide o návrh zákona v medzirezortnom pripomienkovom konaní a predložený návrh je možné pripomienkovať do 4. októbra 2017. Samotné zmeny by v zmysle návrhu mohli byť účinné od 1. marca 2018.

(Počet prečítaní: 2523)