mediPRÁVNIK chráni už 1855 ambulancií a lekární.

Čo znamenal rok 2022 pre poskytovateľov lekárenskej starostlivosti z pohľadu zmien v legislatíve? – 2. časť

Mgr. Lenka Kavarniková   |   21.12.2022

Rok 2022 priniesol viacero legislatívnych zmien, ktoré ovplyvnili fungovanie nejednej lekárne. V druhom článku vám predstavíme pokračovanie venované téme zmien za rok 2022, ktoré sa dotkli poskytovateľov lekárenskej starostlivosti. Poďme sa spolu na to pozrieť.

LEKÁRNE MAJÚ OD JANUÁRA 2022 POVINNOSŤ REZERVÁCIE LIEKU
 
V súvislosti s novelizáciou zákona o liekoch (362/2011 Z.z.) pribudla pre lekárne nová povinnosť pri výdaji liekov, ktoré predpísal pacientovi lekár, a to povinnosť rezervácie lieku. Rezervácia sa vytvára len v prípade, ak je na preskripčnom zázname v elektronickej zdravotnej knižke predpísaný liek, dietetická potravina alebo zdravotnícka pomôcka, ktorú lekáreň nemá k dispozícii alebo nemá v predpísanom počte balení.
 
V tomto momente už môže lekáreň po dohode s pacientom liek, potravinu, či pomôcku objednať a zároveň vyhotoviť v elektronickej zdravotnej knižke pacienta rezerváciu preskripčného záznamu. Táto rezervácia sa robí na tzv. potrebnú dobu. Táto doba je rôzna. V prípade základného sortimentu liekov, zdravotníckych pomôcok a dietetických potravín je to do 24 hodín. V prípade liekov objednaných prostredníctvom informačného systému na mimoriadne objednávanie liekov do piatich dní od predloženia platného preskripčného záznamu alebo platného lekárskeho predpisu. V prípade individuálne zhotovenej zdravotníckej pomôcky do siedmich pracovných dní, ortopedicko-protetickej pomôcky do 90 dní, humánneho lieku so špecifickými podmienkami výroby a dodania do 60 dní a individuálne pripravovaného humánneho lieku so špecifickými podmienkami výroby a dodania do 30 dní. (§ 23 ods. 1 písm. g zákona o liekoch).
 
V uzamknutej časti, ktorá je dostupná pre predplatiteľov služby mediPRÁVNIK mini Lekáreň, Lekáreň na kľúč, Lekáreň na kľúč PREMIUM sa dozviete o tom, čo môže byť predmetom internetového výdaja po novom a tiež sa pozrieme na zrušenie poplatku za štatistické spracovanie papierových receptov.

Ste tu nový?

Bezplatne sa zaregistrujte a my vám na privítanie
darujeme jeden článok zadarmo!

Už u nás máte účet?

Uzamknutú časť článku si môžete kúpiť za 3 € s DPH,
alebo ho získate ako súčasť jedného z balíčkov.

Chcem tento článok za

3 €

Prístup k článkom ako súčasť balíka

od 7 € / mesiac

(Počet prečítaní: 307)