mediPRÁVNIK chráni už 1896 ambulancií a lekární.

Informovaný súhlas z pohľadu lekára – 2. časť

Janka Boszorményiová   |   12.10.2015

Informovaný súhlas je dohodou medzi pacientom a lekárom a slúži obom stranám, aby si navzájom porozumeli v citlivých bodoch liečby. Každá strana má však na túto vec prirodzene odlišný pohľad. Ten pacientsky sme už publikovali, takže sa teraz poďme pozrieť na informovaný súhlas z pohľadu lekára. Prinášame 2. časť.

Aký má vzťah IS k ÚDZS

Ak má pacient pocit, že mu nebola poskytnutá zdravotná starostlivosť správne, resp. postup lekára bol nesprávny (t. j. non lege artis), môže podať podnet poskytovateľovi zdravotnej starostlivosti (nemocnici). Ak podnetu poskytovateľ nevyhovie, pacient má následne právo požiadať UDSZ o vykonanie dohľadu. Predmetom takéhoto podnetu je, či bola správne poskytnutá zdravotná starostlivosť.

Pacient sa môže obrátiť aj na ministerstvo zdravotníctva SR, prípadne VÚC, ak je predmetom iné rozhodnutie ošetrujúceho lekára (napr. ak lekár odmietne poskytnúť neodkladnú zdravotnú starostlivosť).


Vzťah informovaného súhlasu k súdnemu konaniu

Lekár má povinnosť pacienta správne ošetriť, poučiť ho o liečebnom režime, upozorniť na prípadné komplikácie alebo ho odporučiť na iných špecialistov (na prípadné doplnenie diagnózy).

Tento postup sa nazýva lege artis largo sensu - v širšom zmysle. Tu možno vidieť veľký význam IS ako dôkazného prostriedku v prípade súdneho konaniu, keď by pacient žiadal náhradu škody za nesprávne poskytnutú zdravotnú starostlivosť, alebo namietal zásah do svojho práva na ochranu osobnosti (napr. by namietal, že lekár mu poskytol klamlivé informácie, alebo ich úmyselne zamlčal). Preto je vhodné pri sporných situáciách a zložitejších diagnózach, aby lekár pacientovi poskytol informovaný súhlas písomne.


Vzťah ku konaniu orgánov činných v trestnom konaní

Informovaný súhlas chráni lekára pred trestným stíhaním orgánmi činnými v trestnom konaní (teda prokurátor a polícia). Ak napr. pacient úmyselne zamlčí nejakú informáciu o ochorení, ktorá vyjde najavo až počas úkonu, a na základe ktorej pacient zomrie alebo mu bude spôsobená ujma na zdraví, OČTK nebude lekára trestne stíhať, pretože pacient svojim podpisom informovaného súhlasu potvrdil, že žiadne informácie nezatajil.


Záťaž pre ambulanciu

Informovaný súhlas, ako aj spôsob a obsah poučenia, odmietnutie poučenia, odmietnutie a odvolanie informovaného súhlasu sa zapisujú do zdravotnej dokumentácie. Následne sa táto zdravotná dokumentácia zabezpečí, a uchováva sa po dobu 20 rokov po smrti osoby. Vedenie zdravotnej dokumentácie predstavuje určitú administratívnu záťaž.

Keďže ambulancia je pracovisko 1. kontaktu, pri aplikácii IS pri nejasnej diagnóze pacienta existuje určité riziko možných právnych dôsledkov. Práve preto je lekár, z titulu svojej odbornosti, povinný pri neistých diagnostických záveroch poslať pacienta na špecializované pracovisko.

Každá choroba sa rozvíja, preto je dôležité uschovávať IS z hľadiska ďalšieho vývoja choroby. Keďže sa prvotná diagnóza časom môže meniť a komplikovať, je IS cenný a neoceniteľný nástroj.


Pacient odmieta podpísať informovaný súhlas

Informovanému súhlasu musí vždy predchádzať poučenie. Pacient má právo odmietnuť toto poučenie, o čom sa vyhotoví záznam.

Existujú aj prípady, kedy sa IS nevyžaduje (teda nie je podstatné to, že pacient odmietol podpísať informovaný súhlas):

  • neodkladná zdravotná starostlivosť, ak nemožno IS získať včas, ale ho možno predpokladať
  • súdom uložené ochranné liečenie
  • ak ide o osobu, ktorá šíri prenosnú chorobu, ktorá závažne ohrozuje jej okolie
  • ak osoba trpí duševnou chorobou alebo má jej príznaky a ohrozuje svoje okolie aj seba.

V týchto prípadoch sa neprihliada na to, či daná osoba udelila alebo odvolala informovaný súhlas.


Negatívny reverz

Pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti má pacient právo odmietnuť túto potrebnú zdravotnú starostlivosť. O tomto sa spíše vyjadrenie o odmietnutí informovaného súhlasu, označované ako negatívny reverz.

Ten ale nezbavuje lekára povinnosti poskytnúť nevyhnutnú zdravotnú starostlivosť v každom prípade. Ak napríklad pacient odmieta ísť na odporúčaný zákrok, lekár je povinný realizovať zákrok alternatívnym spôsobom.

Ak ide ale o situáciu, kedy je bezprostredne ohrozený pacientov život, vtedy možno zdravotnú starostlivosť poskytnúť aj bez pacientovho súhlasu. Ak by to lekár dokonca nevykonal, môže byť stíhaný za neposkytnutie pomoci.


Odvolanie informovaného súhlasu

Každý, kto má právo dať informovaný súhlas, má ho právo aj kedykoľvek odvolať, teda vziať späť, bez toho, aby bol nejakým spôsobom postihovaný.

Lekár musí toto rozhodnutie pacienta rešpektovať, nemôže trvať na poskytnutí zdravotnej starostlivosti za každých podmienok aj proti jeho výslovnej vôli.

Úkony, ktoré boli vykonané predtým,ako pacient odvolal informovaný súhlas, ostávajú zachované. Naopak, lekár nemôže vykonať úkony po späť vzatí IS.

Existujú aj prípady, kedy sa IS nevyžaduje:

  • neodkladná zdravotná starostlivosť, ak nemožno súhlas získať včas, ale možno ho predpokladať,
  • súdom uložené ochranné liečenie,
  • ak ide o osobu, ktorá šíri prenosnú chorobu, ktorá závažne ohrozuje jej okolie,
  • ak osoba trpí duševnou chorobou alebo má jej príznaky a ohrozuje svoje okolie aj seba.

V týchto prípadoch sa neprihliada na to, či daná osoba udelila alebo odvolala informovaný súhlas.


Nespôsobilosť pacienta podpísať informovaný súhlas

V prípade, že osoba, ktorej sa zdravotná starostlivosť týka, nie je spôsobilá poskytnúť informovaný súhlas pre nedostatok veku (maloleté dieťa), bude za ňu konať jej zákonný zástupca. Ak osoba nemá spôsobilosť na právne úkony, pretože súd ju tejto spôsobilosti pozbavil alebo obmedzil, koná za ňu opatrovník.

Teda zdravotnícky pracovník má povinnosť poučiť zákonného zástupcu, príp. opatrovníka, ale takisto má vhodným spôsobom poučiť aj nespôsobilú osobu, teda zrozumiteľne, ohľaduplne, bez nátlaku, primerane rozumovej vyspelosti a zdravotnému stavu osoby.

Zdravotnícky pracovník má povinnosť prihliadať na názor nespôsobilej osoby, avšak rozhodujúce slovo bude mať zákonný zástupca. Ak zákonný zástupca neháji záujmy nespôsobilej osoby, tá má právo podať návrh na nahradenie informovaného súhlasu rozhodnutím súdu. Súd sa bude zaoberať tým, čo je v konkrétnej veci oprávneným záujmom nespôsobilej osoby a bude posudzovať ako práva dieťaťa resp. nespôsobilej osoby, tak aj práva jej zákonného zástupcu a opatrovníka.

Návrh na súd môže byť daný aj v prípade, že osoba, ktorá koná za nespôsobilého, odmietne dať informovaný súhlas. V tomto prípade návrh na súd môže (ale nemusí) podať poskytovateľ zdravotnej starostlivosti (nemocnica).

Do rozhodnutia súdu možno vykonávať iba také úkony, ktoré sú nevyhnutné na záchranu života osoby – napríklad dieťaťu je potrebné podať transfúziu krvi, ale jeho rodičia to kvôli náboženskému presvedčeniu odmietnu, nedajú súhlas. Lekár má aj napriek tomu právo aj povinnosť mu túto transfúziu podať.

(Počet prečítaní: 3602)